28 jaanuar 2011

Microsoft tegi magushapu tulemuse

Microsofti teise kvartali käive ja kasum küll ületasid analüütikute prognoose, kuid lahjast arvutite müügist tingitud madal Windowsi tarkvara müük pani investorid muretsema.

Maailma suurim tarkvaratootja teenis kasumina 6,63 miljardit dollarit ehk 77 senti aktsia kohta. Käive tõusis 4,9%, 20 miljardi dollarini. Bloombergi poolt küsitletud analüütikud prognoosisid 19,1 miljardi dollarilise käibe juures kasumiks 68 senti aktsia kohta.

"Esimest pilku peale visates tunduvad need silmapaistvate numbritena, kuid kui hakata nendesse süvenema, siis Windows jäi ootustele alla umbes 300 miljoni dollariga," ütles Pacific Crest Securitiesi analüütik Brendan Barnicle Reutersile.

Maailma suurima tarkvaratootjana, kelle Windows operatsioonisüsteeme kasutab 90% maailma arvutitest, sõltutakse tugevad personaalarvutite müügist, mis kvartaliga tõusis vaid 3% võrra. Samas on firma tundmas survet fenomenaalset edu nautiva Apple'i tahvelarvuti iPad poolt.

Praegu prognoositakse nutitelefonide ja tahvelarvutite turu märksa kiiremat kasvu võrreldes personaalarvutitega, mis on oluliseks ohuks Microsofti peamisel turul. Nutitelefonide ja tahvelarvutite populaarsuse tõttu on Microsoft juba kaotanud maailma suurima tehnoloogiafirma tiitli, mille sai endale läinud aasta mais Apple.

Ent leidub ka teisiti arvajaid. "Microsoft on müünud 300 miljonit Windows 7 litsenti, mis näitab, et personaalarvutid ei ole kadumas. Võrrelge seda näiteks Apple'i müüdud 7 miljoni iPadiga eelmises kvartalis," ütles BGC Financialsi Colin Gillis Reutersile. "Selge, et praegu on teatud häired selles vallas, kuid mõned negatiivsed väljavaated on ületähtsustatud."

Microsoft pärast tulemuste avalikustamist investoritele muljet ei avaldanud. Järelturu kauplemises kukkus firma aktsia 0,48%, 28,73 dollarini. Aastaga on Microsofti aktsia kukkunud ligi 3%, samas kui Nasdaqi komposiitindeks on tõusnud 24% ning Apple on rallinud 65%.

Autor: Fredy-Edwin Esse, California

Hetkel kuum