Swedbank: raske öelda, millal tariifikokkulepe sünnib

Raivo Sormunen 28. jaanuar 2011, 15:45

Swedbanki analüütik Pertti Rahneli sõnul on väga keeruline prognoosida, millal Tallinna Vesi ja konkurentsiamet veetariifide osas kokkuleppeni jõuab.

„Kui konkurentsiamet lükkab Tallinna Vesi AS-i tariifitaotluse tagasi, siis on neil võimalik teha ettevõttele ettekirjutus hindade viimiseks tasemele, mis tagab Konkurentsiameti nägemuses põhjendatud tulukuse investeeritud kapitalilt.  Ettevõttel on omakorda võimalus tariifitaotluse kooskõlastamata jätmise otsus kohtus vaidlustada ning sellisel juhul võib selgusetus tariifide osas veel pikalt kesta," ütles Rahnel.

Rahneli sõnul on kokkuleppes konkurentsiametiga panga nägemuses iva vaid siis, kui on võimalik jõuda mõistliku kompromissini, vastasel juhul on ettevõtte seisukohalt ilmselt siiski mõistlik kasutada nende käsutuses olevaid juriidilise vahendeid oma eesmärkide saavutamiseks - eeskätt siis erastamisväärtuse arvesse võtmist põhjendatud tulukuse taseme arvutamisel, mida ei seadusandlus ega konkurentsiameti poolt väljendatud seisukohad täna ette ei näe.

Konkurentsiameti poolt avaldatud põhimõtted vee-ettevõtete tariifide arvutamiseks ei näe ette ka automaatset inflatsiooni kompenseerimist veeettevõtetele, seega pole iseenesest garanteeritud tariifide languse puhul nende paari aastaga endisele tasemele tagasijõudmine ja seda isegi juhul, kui inflatsioon püsib kiirena. Seadus näeb ette "põhjendatud tulukuse vee-ettevõtja poolt investeeritud kapitalilt" ning tegevuskulude ja investeeringuvajaduse katmist. "Seega kui vee-ettevõte näeb, et näiteks tänu kiirele inflatsioonile jääb tema poolt teenitud kasum "põhjendatud" kasumlikkuse tasemele alla, tuleb esitada Konkurentsiametile taotlus tariifitõusuks ja läbirääkimised hakkavad otsast peale. Investori jaoks suurendab selline protsess muidugi ebaselgust tulevaste tariifide kujunemise üle,“ ütles Rahnel. 

Kuna Tallinna Vesi tulemused vastasid üldiselt Swedbank Marketsi ootustele ning tänane päev ei pakkunud värskeid uudiseid tariifide võimaliku muutuste kohta jättis pank veefirma aktsia hinnasihi (9,1 eurot) ja soovituse (“hoia”) muutmata.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
28. January 2011, 15:45
Otsi:

Ava täpsem otsing