iPadi ametliku müügi algus toob Eestis hinnad alla

Indrek Kald 31. jaanuar 2011, 00:00

"Teistes kanalites, kust neid on varem olnud võimalik osta, pole nende hind nii soodne kui see, millega Apple oma poodides müüb," märkis ta. Ametliku müügi algus Klicki mingil määral ikka mõjutab, sõnas Kalve.

Klicki poes maksis iPad reedel umbes 15 protsenti rohkem kui Apple'i ametlikus poes. "Ma ei ole nüüd kindel, mis on meie järgmised hinnakokkulepped hankijatega, kellelt iPade ostame," märkis Kalve.

Klick pole osaline ametlikus müügikanalis ehk Apple'i maaletooja poodide nimekirjas. "iPade on peale meie kaupluste võimalik osta turult teistestki kanalitest, mida on Eestis ka palju kasutatud. Samas on neid suhteliselt raske saada, ega neid keegi kuskil väga ei paku," rääkis Kalve.

Kolme kuuga on Apple'il plaanis Baltimaades müüa 2500 iPadi. Klick pakub iPade Eestis alates novembrist. iPhone'id on vist kõik otsas, iPade natuke on müügis, kommenteeris Kalve Apple'i toodete saadavust.

Soomes tulid iPadid ametlikku müüki novembri lõpus.

"See on Apple'i regionaalne kauba turuletuleku poliitika," selgitas Apple'i Baltimaade volitatud esindaja AVAD Baltic UAB müügiarendusjuht Kaido Pähn. Hea, et see nüüdki juhtus, lisas ta Eesti-müügi algusele viidates.

Pähni kinnitusel loodab Apple müüa esimeses kvartalis kolme Balti riigi peale kokku 2500 iPadi. "Arvestame turusituatsiooni, seda, kuidas on iPade mujal maailmas müüdud ning et suurtel huvilistel on see tahvelarvuti juba olemas," märkis ta. Eestis ja Leedus müüakse iPade Pähni hinnangul võrdselt, Lätis natuke vähem.

Selline eesmärk on kolme Balti riigi peale kokku üsna reaalne, kommenteeris Kalve.

Mitteametlik müügikanal ei tähenda, et klient saab viletsama toote. Kliendi jaoks pole Kalve sõnul vahet, kas osta iPadi ametlikult müüjalt või näiteks Klicki poest. "Seal ei ole mingit vahet, kõik on korralik. Mitteametlik kanal ei tähenda mingisugust musta äri, need ei ole mingid piraattooted," sõnas Kalve.

Pähni sõnul on praegu Eestis kasutusel 1500-2000 iPadi. "Raske on samas prognoosida, kuna ametlikult ei ole neid seni müüdud," lisas ta.

Kui Eesti Ekspress tutvustas novembri keskel oma iPadi versiooni, hindas leht Apple'i tahvelarvutite hulgaks Eestis ligi 3000. Toona ennustas Ekspressi peatoimetaja Priit Hõbemägi, et iPadi omanike arvu ulatub aasta lõpus 10 000-le, neist pooli lootis ta näha ka Eesti Ekspressi lugejatena.

Kalve sõnul ostetakse iPade palju kingituseks, nagu juhtus ka mullu detsembris. Samuti on klientide seas palju ettevõtteid, kes ostavad iPade mitme kaupa. "iPad on vinge vidin, kasulik ka. Ja turul selgelt ees teistest sarnastest toodetest," selgitas Klicki poeketi juht.

Ise Kalve veel iPadi ei kasuta, ootab järgmist versiooni. "Sisu poolest on iPadi jaoks minu arvates kõik olemas, mida üks keskmine kasutaja võiks tahta," lisas ta.

Mullu novembris tutvustatud Eesti Ekspressi iPadile kohandatud versioon on kasvuraskustes, tunnistas Ekspress Grupi juht Gunnar Kobin.

Lehenumbri allalaadimise plahvatuslikku kasvu takistavad Kobini sõnul asjaolud, mis pole Ekspressist sõltuvad. "Näiteks ei saa Ekspressi tellida, vaid tuleb iga üksiknumbrit eraldi osta. Samuti on ebaselge, milliseks kujuneb tellimislahendus lähitulevikus, kuna konkreetseid Apple'i seisukohti pole ja on vaid kuulujutud sellest, et ka tellimuste müümine käib edaspidi Apple'i kaudu," selgitas Kobin.

Samuti on probleemiks Ekspressi aplikatsiooni hind. "Me ei saa ise oma tootele hinda määrata, vaid peame valima Apple'i ette antud hindade seast," rääkis ta.

Praegu ma iPadile arvestatavat konkurenti ei näe. Lisaks sellele, et iPad pakub täiesti uut viisi meediat tarbida, on tema suur lisaväärtus lihtsus, mis teeb tema kasutuse võimalikuks ka vanematel inimestel. Seetõttu olen iPadi leviku suhtes väga positiivne. Toote hind on praegu tõesti veidi soolane, kuid eks see läheb aja jooksul tasapisi madalamaks.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    24. November 2011, 18:46
    Otsi:

    Ava täpsem otsing