Merkelil on euro päästmiseks oma plaan

Sirje Rank 02. veebruar 2011, 00:00

Lõunalauas tahab Merkel aga tutvustada oma nn konkurentsivõime kava, mis visandab euroala riikidele tihedamat koostööd ja näeb ette poliitikate ühtlustamise ka sellistes küsimustes nagu ettevõtete maksustamine ja pensioniõiguslik iga.

Nädal tagasi arutas Merkel plaani Euroopa Komisjoni presidendi Jose Manuel Barrosoga. Merkeli lähim liitlane on Prantsusmaa president Nicolas Sarkozy. Eesmärk on euroala tihedamalt kokku lõimida, et kindlustada ühisraha stabiilsus. Üksi liikmesriikide eelarveplaanide ülevaatamisest, mis sel aastal toimuma hakkas, ei piisa.

Juba 12 kuu perspektiivis tahaks Merkel näha pensioniõigusliku ea kohandamist vastavaks demograafilistele trendidele ning eelarvedistsipliini kindlustamist rangete reeglitega nagu Saksamaal, kus konstitutsiooni viidud muudatus nõuab aastaks 2016 strukturaalse defitsiidi kaotamist. Samas ajaraamis tuleks vastastikku tunnustada haridus- ja kutsedokumente ning juurutada ühised alused ettevõtete maksustamiseks.

Vastupanu tuleb äge, prognoosis Der Spiegel, kuid kantsleril on tugev trumpkaart. Saksamaata ei saa tugevdada euroala 440 miljardi euro suurust kriisifondi, kust järgmise riigina võib abi vajada Portugal.

Eesti seisukoht on olnud äraootav - toetust võiks leida maksubaasi või kaudsete maksude ühtlustamise mõte.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
24. November 2011, 18:46
Otsi:

Ava täpsem otsing