Murdeeas mehed Ugalas

Catriona Taruste 04. veebruar 2011, 00:00

"Tuleb välja, et korterit ei olegi nii väga lihtne müüa, sest erinevatel põhjustel ilmub kohale kolm ostjat ja lõpuks läheb hoopis teisiti, kui alguses arvata võis," selgitas lavastaja ja kunstnik Andres Noormets.

Ehkki lugu on pärit Hispaaniast, tegeletakse lavastaja sõnul tükis siiski Eesti mehe ja tema eneseteadvusega. Uuritakse mehe kohta pere- ja ühiskonnas. "Ühtpidi on see täiesti tavaline ja naljakas komöödia, aga teisalt kisub lugu ühel momendil üsna kummaliseks," arutles Noormets ja viitas David Lynchi sürrealistlikule filmile "Mulholland Drive".

Küsimusele, miks just see näidend repertuaari võeti, vastas Noormets, tihtipeale pole lavastaja see, kes näidendi valib. "Meeste kodu" valikuks andis tõuke ka see, et oli neli meesnäitlejat, kes tahtsid koos midagi teha, ja see on näitemäng, kus on tööd võrdselt neljale mehele."

Ugala laval saavad kokku Ago Anderson Endla teatrist, Riho Kütsar Vanemuisest, Mait Malmsten draamateatrist ja Indrek Sammul Ugalast. "Mind huvitas lavastajana just see, et saan võtta ette ühe loo, mis on lihtne, võib-olla isegi triviaalne, ja milles on võimalik leida erinevate näitlejavahendite kasutamisvõimalusi," rääkis Noormets.

Neljakümnendad mehele keerulisimad. Lavastaja on nõus väitega, et üks raskemaid perioode inimese elus on just 40ndad, kuhu on jõudnud ka selle etenduse tegelased.

"Inimese elu allub seaduspärasustele ja meie elus ei ole ainult üks murdeiga. Neid murdeigasid tuleb päris mitu läbi elada ja ilmselgelt kuskil 40ndates tuleb ette üks nendest. Aga ega me selle peale lavastuses väga pedaali ei vajuta. See on lihtsalt see, mis on," nentis Noormets.

Kuna loos on viis peategelast - neli meest ja üks kodu -, siis selgitas Noormets lahti ka kodu rolli selles tükis ja peategelaste elus: "Kodu on meeste jaoks väga oluline. See on ikkagi midagi sellist, kus mehelik mõtlemine saab kokku naiseliku mõtlemisega. Saab kokku sellega, mida nimetatakse elu edasikandmiseks või vaimse pärandi edasiandmiseks. Kodu on hästi mitmekesise tähendusega koht. See pole pelgalt see üks koht maailmas, kus on su voodi või riidekapp. Kodul on palju sügavam tähendus."

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    25. November 2011, 10:12
    Otsi:

    Ava täpsem otsing