Aktsiaturud ronivad mäe asemel mulli otsa?

Fredy-Edwin Esse 08. veebruar 2011, 00:00

Madalseis maailma erinevatel aktsiaturgudel on nüüdseks selgelt möödas ja iga nädal toob meile uudiseid, kuidas uusi tippe vallutatakse. Kas alles taastuv läänemaailma majandus on korrelatsioonis aktsiaturul toimuvaga või on sellest hoopis uus mull välja kasvamas?

Eriti agaralt on endiste kõrguste suunas tõusmas Euroopa ja USA aktsiaturud. Eile tõusis Saksamaa DAX indeks ligi 7280 punktini - tasemele, mida sakslased pole näinud kolm aastat! Saksamaa hea mineku taga on häid tulemusi ette näitavad börsifirmad, kes tugeva koduturu ja kasvava arenevate turgude müügi pealt on efektiivsete kulukärbetega näitamas häid marginaale.

"Paljud on ennustamas korrektsiooni, kuna turud näivad üleostetud ja meelestatus on liialt positiivne," ütles JPMorgan Chase'i aktsiastrateeg Mislav Matejka eile. "Meie arvates aktsiate riskitasuvus on jätkuvalt köitev ning soovitame jätkuvalt osta igasuguste languste korral."

Halvemini ei ole läinud ka USA börsidel. Dow Jones saavutas 2009. aasta märtsis põhja umbes 6600 punkti juures ja on sestpeale tõusnud üle 82%. Praegu on Dow 2008. aasta suve tasemel ning väike nukk vajab veel ületamist, et olla taas 2007. aasta tasemetel. Samas on ralli tehnoloogiasektoris viimas Nasdaqit juba üle 2007. aasta tasemete, kuigi 2000. aastal saavutatud absoluutse tipuni (ca 5000 punkti) on veel pikk maa.

Ent kui vaadata enamiku lääneriikide majandusi, siis aktsiaturul toimunud rallile sarnaseid arenguid pole toimunud. USA majandus on loodetust märksa aeglasemalt taastumas, mis on sundinud Föderaalreservi pumpama lisaraha majandusse. Ka Londoni börs on viimase 2,5 aasta tipus, samas kui riigi majandus teeb taastumise suunas tibusamme ja valitsus tõmbab endal püksirihma koomale. Vaid Saksamaa on siin erand.

Seega on paratamatult tegu osaliselt tehisliku kasvuga, mis sarnaneb väikese mulliga ning siinkirjutaja on jätkuvalt seisukohal, et peatne korrektsioon on tulemas, ja hoiatab liigse optimismi eest aktsiate omamisel.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    24. November 2011, 18:47
    Otsi:

    Ava täpsem otsing