Arengufondi raha toel sihikul USA turuliidri koht

Birjo Must 09. veebruar 2011, 00:00

Rüütli sõnul on NOW! Innovations platvormi luues tuginenud aastatepikkusele IT-kogemusele mobiilsidefirmade teenindamisel. "Meie platvorm on kliendi vajadustele kohandatav nii tehnilisest küljest kui ka ärimudeli vaatenurgast," rääkis Rüütli. Tema sõnul pandi ettevõte kokku ühistest sõpradest 2003. aastal ning tegutsema asuti 2006. aastal.

Turg alles kasvufaasis. NOW! Innovationsi arendatud platvorm võimaldab rakendada mobiilmakseid mitmesuguste teenuste eest tasumiseks alates mobiilparkimisest ja kiirtee maksudest kuni jaemakseteni nurgakohvikus, üritustel või teenuste eest rongis, bussis, laevas.

Arengufondi investeeringute juhi Heidi Kakko sõnul on mujal maailmas, erinevalt Eestist ja üksikutest Euroopa riikidest, mobiilparkimise turg alles kasvu algfaasis. "Samas on nõudlus eriti seoses nutitelefonide levikuga kiirelt kasvamas. Kindlasti jagatakse oluline osa turust ära lähema viie aasta jooksul. Lõviosa turu kasvust võidavad kogemustega firmad, kes suudavad pakkuda täisteenuse põhimõttel lahendusi," sõnas ta.

Kakko sõnul panustabki Arengufond sellele, et Eesti ettevõtja NOW! Innovations saavutaks oma lahendusega ParkNOW! mobiilparkimises näiteks USAs liidripositsiooni. Tema kinnitusel on parkimise turumaht Põhja-Ameerikas ja Euroopas kokku hinnanguliselt 65 miljardit dollarit.

Eestis pole mõtet kakelda. Praeguseks on NOW! Innovationsi platvormi rakendatud neljas riigis. Rüütli kinnitusel on ettevõtte tegevus suunatud vaid ekspordile, sellepärast Eestis platvormi täissüsteemi kasutada ei saa.

Rüütli ei näe Eesti turul monopolidega kaklemisel mõtet ja seetõttu keskendubki ettevõte pigem USA turule. "Näiteks võitsime Ameerikas viimati hanke, mille suurus ulatub 15 000 parkimiskohani. Ameerika mõistes on see imepisike linnake, Eesti mõistes on see kogu parkimine," selgitas Rüütli erinevusi. Tema sõnul on ettevõte USAs kolme suurima tegija seas.

Rüütli sõnul on ettevõttel küll igasuguseid arenguid Euroopa turgudel ja ka Venemaal ning Ukrainas, kuid valdav osa tegevusest on lähiaastatel suunatud USA turule. "Reaalsus on see, et Ameerika turumaht on umbes 45 miljardit dollarit aastas, meie segment ulatub 25 miljardi dollarini. Praegu tasutakse võib-olla 0,5% sellest mahust mobiiliga," juhtis Rüütli tähelepanu asjaolule, et turg nende segmendis on alles vallutamata.

Turg suur ja valdkond kuum. EMT juhatuse esimehe Valdo Kalmu hinnangul on Arengufond teinud väärt investeeringu. "Me ise tegeleme mobiilse parkimise äriga tõsisemalt Eesti pinnal ja siin toimub juba 80% kõikidest parkimistest suuremates linnades mobiiliga. Kui nad tõesti suudavad seda Ameerikasse laiendada, on see väga kõva sõna," lausus Kalm.

"Kui ükskord avastatakse, et meie süsteem on niivõrd hea, et seda võiks ka Eestis kasutada, siis võime selle käima panna paari nädalaga. Praegu aga ei sihi me ennast Eesti turule," lausus Rüütli.

Mobiilsete makselahenduste valdkonnal on kindlalt suur arenguperspektiiv. See on väga kiiresti arenev turg ning seal on paljudele firmadele rohkelt tegemist, turul tuleb vaid leida oma nišš. NOW! Innovationsi näol on tegemist suhteliselt pika ajalooga tegijaga. Ettevõtmine on lootustandev, kuna eestvedajad on inimesed, kes on valdkonnaga pikka aega kursis. Põhimõtteliselt turg on meeletu ja see on üks kuumemaid valdkondi praegu.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
24. November 2011, 18:47

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing