Alyona Stadnik • 8. veebruar 2011 kell 11:44

SEB tõstis majanduskasvu ja hinnatõusu prognoose

SEB majandusprognoosi kohaselt  on majanduse üldine pilt positiivne ja optimistlik, ning see peegeldub ka tõstetud majanduskasvu numbris.

„Kui me vaatame, kus on kindlustunne kõrgem, siis järjestus läheb:  Rootsi, Saksamaa ja kolmandal kohal oleme meie. Seega optimismi koha pealt oleme Euroopas kolmandal kohal,“ kommenteeris SEB ökonomist Hardo Pajula ning lisas, et kõige alumine on selles tabelis Kreeka.

Pajula hinnangul on Rootsi hetkel Euroopa majanduse musterlaps, kelle suureks teeneks on ka Eesti suhteliselt valutu majanduskriisist väljumine.

"Selle majandusülevaate puhul torkas silma, et need riigid, mida kriis mõjutas eelkõige rahvusvahelise kaubanduse kokkukukkumise tõttu, on taastunud kiiremini ja tugevamalt kui riigid, mille probleemide keskpunkt oli finantssektor," kommenteeris Pajula.

Pajula märkis kokkuvõtvalt maailmamajanduse kohta, et pikaajalised probleemid on endiselt õhus ja need võivad tulevikus esile kerkida.

Uues majandusülevaates on prognoose tõstetud.

SEB tõstis nii majanduskasvu kui hinnatõusu prognoosi. SEB hinnangul kasvab majandus nii tänavu kui järgmisel aastal 4,5% ehk 0,5 protsendipunkti võrra enam kui pakuti novembris.

SEB tõstis ka hinnatõusu prognoosi ühe protsendipunkti võrra ehk 4% selleks aastaks, järgmiseks aastaks prognoositakse 5%. Eelkõige kasvatavad hinnatõusu välisturgudel kallinevad energia ja toidukaubad.

Pajula märkis, et tõenäoliselt tuleb hinnatõusu prognoosi paari kuu pärast taas ülespoole korrigeerida.

Eriti järsult on SEB Grupi majandusuuringute osakonna ökonomistid tõstnud USA kasvuprognoosi – selle aasta kasvuootust on tõstetud koguni 1,4 protsendipunkti võrra. Lisaks sügisesele rahatrükile viitavad autorid oma optimismi põhjenduses eelmise aasta viimastel nädalatel saavutatud demokraatide ja vabariiklaste kokkuleppele pikendada Bushi maksukärbete kehtivusaega veel kaheks aastaks.

Ka tärkavate turgude 2011. aasta kasvuprognoosi on pisut tõstetud, kuid samas viitab ülevaade ka kõrgetest toiduhindadest tingitud sotsiaalsete pingete kuhjumise võimalusele. Euroopa majandust peetakse kahekäiguliseks: kõrgkonjunktuuris Saksamaa ja Rootsi kõrval hõõgub eurotsooni lõunapiiril endiselt eelarvekriis, mille poliitilise ohjeldamise võimalikkuse osas ollakse siiski küllaltki lootusrikkad.

"Torkab silma, et kui novembrikuine ülevaade pidas inflatsiooni-deflatsiooni teljel põhiprobleemiks ilmselgelt deflatsiooni, siis seekord on arvamus veidi varjundirikkam. Nii mitmeski piirkonnas hakkab tegelik kogutoodang potentsiaalsele järele jõudma, toorainete hinnad löövad järjest uusi hinnarekordeid ja pangandussektori järk-järguline taastumine võimaldab ringlusse lükatud üüratu baasrahamassi aina kiiremini laiemateks rahakogumiteks teisendada. Kõigi nende tegurite tõttu võib inflatsioon pikemas perspektiivis kujuneda suuremaks ohuks, kui see tundus vaid mõned kuud tagasi," seisab SEB Grupp avaldatud Põhjamaade majandusülevaates.

Balti riikides näeb ülevaade ette ekspordil rajaneva kasvu jätkumist. Kuigi sisedevalveerimisele toetunud konkurentsivõime paranemine on peatunud, mängib Balti riikide kasuks tähtsamate väliskaubanduspartnerite hea majandusseis. Sisetarbimist hoiavad aga endiselt tagasi erasektori raske võlakoorem ja kõrge, olgugi et tasapisi alanev töötus.

Hetkel kuum