Eksport tegi hüppe üles

Birjo Must 10. veebruar 2011, 00:00

"See tähendab laevad, lennukid, rongid. Täpsemalt saame rääkida kahe nädala pärast," ütles statistikaameti analüütik Riina Kerner. "Seetõttu kerkis ka aastane eksport rekordtasemele. Keskmiselt kasvas väljavedu kuus eelmisel aastal 32 protsendi võrra."

Kaupu imporditi detsembris Eestisse 934 miljoni euro väärtuses ehk 44 protsenti rohkem. "Import oli tavapärasel tasemel, üksikuid suurtehinguid siin ei tehtud," täiendas Kerner. "Aasta viimastel kuudel kasvas eksport impordist kiiremini."

Üks ekspordi kasvu põhjustaja võis olla laevaehitusfirma BLRT Grupp. Ettevõtte suuromaniku Fjodor Bermani kinnitusel suurenes nende eksport detsembris 106 protsenti, seda võrreldes eelnevate kuude keskmisega. "Detsembrikuu näitajate järgi suurenes BLRT Grupi Eesti ettevõtete eksport rohkem kui kaks korda. Selletaolise kasvu taga on suurte pikaajaliste tellimustega lõpule jõudmine," ütles Berman. Detsembris eksportisid BLRT kontserni kuuluvad Eesti ettevõtted ligi 26 miljoni euro eest.

Hüppeid ennegi olnud. Saaremaa ettevõtte Baltic Workboats ASi juhatuse liikme Jüri Taali sõnul on ca 70% ekspordi kasv arvatavasti pelgalt ilus arvude mäng. "Võrrelge 2007./2008. ja 2009. aasta detsembri eksporti. Seal on arvatavasti langus," kommenteeris Taal.

Taal ütles, et tema ei usu, et Eesti puhul sellised ekspordikäibed tootmisest tulevad. Pigem on see kalli kauba vahendustegevus, arvas ta. "2009. aasta oli ju üldiselt nõrgem ja kütusega tehakse ikka enne pikka puhkuseperioodi suuremaid tehinguid," lausus ettevõtja.

Nordea peaökonomist Tõnu Palm märkis, et Eesti eksport säilitas aasta lõpus kiire kasvu kõigis suuremates harudes, detsembri rekordilisse kasvu panustas tõenäoliselt masinate- ja elektriseadmete eksport.

"Võrreldes novembriga kasvas kaupade eksport detsembris ligi 7,7% ehk 66 miljonit eurot. Oleme ka varem näinud sarnaseid hüppeid kuistes numbrites," rääkis Palm.

Palju kaupa liigub Rootsi. Rahandusministeeriumi makromajanduspoliitika osakonna analüütiku Kristjan Pungase sõnul toetab Eesti ekspordi kasvu Rootsi majanduse kiire areng ja just viimastel kuudel on hoogustunud sinna masinate ja seadmete väljavedu.

"Kaupade eksport on alates sügisest olnud väga tugev, toetatuna suuresti Rootsi majanduse kiirest arengust. Ka teistesse naaberriikidesse on eksport näidanud selget kasvu, kuid kasvunumbrid on seal oluliselt tagasihoidlikumad," kommenteeris suurt kasvu Pungas.

SEB analüütik Hardo Pajula ütles, et laiemas plaanis on rekordilise kasvu taga maailma majanduse väga tugev hetkeseis, samas ei tohiks sellest kasvust suurt numbrit teha, sest oluline on lõpuks ikkagi mahtude kasv.

"Me võime endalt küll küsida, kui kaua see kõik kesta saab, aga hetke pilt paistab küll väga uljas," rääkis Pajula.

"Kuigi Eesti eksportööridel on õnnestunud sel aastal oma turuosa välisturgudel suurendada, on algpõhjuseks ikkagi tähtsamate väliskaubanduspartnerite väga hoogne ja oodatust palju jõudsam edenemine," lausus Pajula.

Ekspordi suurendamine oli üks peamisi suundi majanduskriisist väljumiseks ja praeguste näitajate valguses võime konstateerida, et asjad on läinud liikuma nii nagu loodetud. Samas ei ole praegu veel põhjust eufooriaks, sest välisturgudel on suurte riigivõlgade tõttu veel riskid üleval.

Selleks, et eksport edasi areneks, on oluline see, et ettevõtted julgeks investeerida ja et jätkuks uute eksportivate ettevõtete tekkimine.

Detsembri väliskaubandusstatistika kohta avaldatakse detailsed andmed küll alles 25. veebruaril. Praegu võib vaid arvata, et detsembri kasvu taga olid suuresti samad tegurid, mis viisid ka novembris eksporti kõige rohkem üles. Eeldatavalt mõjutas ka detsembris kõige rohkem eksporti masinate ja seadmete müügi suurenemine.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
24. November 2011, 18:47
Otsi:

Ava täpsem otsing