Jätkame üleilmse avatud majanduse ülesehitamist!

Vince Cable 10. veebruar 2011, 00:00

Elame maailmas, mida ühendavad tihedamad seosed kui kunagi varem. Ühendkuningriiki seovad Eestiga ärisidemed, sõprussuhted ning suur hulk ühishuve. Mainitud sidemed pakuvad tohutut kaubanduse ja investeeringute alast kasvupotentsiaali, eeldusel, et on tagatud turgude avatus ning riigid saavad vabalt omavahel äritegevust edendada.

Kõige kiiremini kasvavad riigid, mis kehtestavad kõige vähem kaubandustõkkeid. Seega peame kaubanduspotentsiaali realiseerimiseks seadma eesmärgiks globaalselt avatud turud. Me ei või lubada protektsionismi tagasi langemist. Seetõttu avaldab Ühendkuningriigi valitsus kaubandust ja investeeringuid käsitleva informatsiooniavalduse: ambitsioonika strateegia rahvusvahelise kaubanduse ja investeerimissuhete toetamiseks, multilateraalse kaubandussüsteemi tugevdamiseks, soodsa kodumaise ärikeskkonna ülesehitamiseks ning võimaldamaks arenguriikidel valida endale sobiv kasvustrateegia.

See avaldus rõhutab ilmekalt, kui oluliste valdkondadena näeb Ühendkuningriik kaubandust ja investeeringuid, saavutamaks tugevat, jätkusuutlikku ja tasakaalustatud majanduskasvu. See dokument käsitleb avatud turgude eeliseid ning protektsionismi ohtusid, kasu briti ettevõtjatele kaubandust ja investeeringuid piiravate barjääride kõrvaldamisest, Doha arenguvooru kaubandusläbirääkimiste lõpule viimist sel aastal, WTO tugevdamist, prioriteetsete ELi vabakaubanduslepingute osas kiiret kokkuleppele jõudmist, Aafrika kaubanduse ja regionaalse integratsiooni toetamist ning koostööd G20 liikmetega nende eesmärkide saavutamiseks.

Esmatähtis on Doha kaubandusläbirääkimiste lõpule viimine. See ajalooline leping edendab maailma majandust 110 miljardi inglise naela võrra. Seetõttu peavad kõik riigid tegema kiireid edusamme, et Doha läbirääkimised 2011. aastal lõpule viidaks. Ühendkuningriik tegeleb selle eesmärgi täide saatmiseks vajalike plaanide ning tegevuskavade koostamisega. Tulemusest võidame me kõik. Kaubandus pole mäng, milles mõned riigid võidavad ja teised kaotavad, vaid vastupidi: me kõik rikastume kaubandusvoogude kasvades. See aitab inimestel seljatada vaesust.

Seetõttu mitmekordistab ka Ühendkuningriik oma pingutusi arenevate riikide abistamiseks nende poolt endale sobivate kasvuteede rajamiseks läbi kaubanduse ja investeeringute ning selle tarbeks võimekuse loomiseks, eriti Aafrikas.

Samuti soovime vaeseimatele riikidele anda suuremat ligipääsu turgudele. Ühendkuningriik kutsub kõiki G20 riike üles võimaldama vähimarenenud riikidele 100% tollimaksu- ja impordikvoodivaba ligipääsu oma turgudele. See meede kasvataks nende eksporti enam kui 40% võrra.

Samuti peame me kindlustama, et kõik arenevad riigid saaksid kaubanduslepete osas läbi rääkida ja et ülemaailmsed kaubandusreeglid vastaksid kõigi riikide vajadustele, mitte pelgalt piiratud arvu maade huvidele.

Lõpetuseks, soovime rajada võrgustikud, mis aitaksid meid kasvada partnerluses ning toetada ettevõtteid välismaailmaga äritegevuse edendamises. Just sel eesmärgil on Ühendkuningriigi valitsuse ministrid asunud ellu viima visiitide programmi välisriikidesse, mille koosseisu kaasatakse ka äridelegatsioonid.

Oleme külastanud kõiki suuremate arenevate turgude partnereid ja USAd ning meie partnereid ELis. Delegatsioonide koosseisu kuulunud ärijuhid on kinnitanud, et meie ühised visiidid avavad palju uksi nende kaubanduse ja koostöö tihendamiseks teiste riikide ettevõtetega.

Investeeringud on ühe ja sama mündi teine külg. Ühendkuningriik on rahvusvaheline investorite keskus ja maailma suuruselt kolmas investorite eelistatud turg, kus on esindatud ka sellised Eesti ettevõtted. Me tervitame välisinvesteeringuid. Ühendkuningriigis on rohkem ettevõtete Euroopa peakortereid kui üheski teises riigis ning see on üks äritegevusele avatumaid riike kogu maailmas. Plaanime oma positsiooni selles osas hoida, vähendades ettevõtete tulumaksu ning neile seadusandlusest tulenevat koormat.

Kokkuvõtteks, meie ees seisab suur väljakutse: jätkata ülemaailmse avatud majanduse ja meile kõikidele kasu toova kaubandussüsteemi ülesehitamist, mis tõukavad tagant arengut, töökohtade teket ning parandavad elatustaset üle maailma. Oleme veendunud, et Suurbritannia - koostöös oma rahvusvaheliste partneritega nagu Eesti - suudab sellele väljakutsele edukalt vastata.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    24. November 2011, 18:47
    Otsi:

    Ava täpsem otsing