Väärtpaber - tuludeklaratsiooni peavalu

Katre Pilvinski 10. veebruar 2011, 00:00

"Väärtpaberitulude maksustamises ei toonud eelmine aasta muudatusi ja seega tuleb need deklareerida nagu varem," sõnas Tingas. Ta lisas, et endiselt on EVK kaudu müüdud väärtpaberite müügiinfo eeltäidetud deklaratsioonil ning maksumaksja peab lisama vaid puuduva info. Muude väärtpaberitehingute osas tuleb kõik ise deklareerida.

"Tavaliselt tekitab kõige rohkem probleeme pärimise ja kingitusena saadud väärtpaberite müük, sest soetushind puudub või on see vaid osaliselt. Samuti tuleks pöörata tähelepanu, et väärtpaberite soetusmaksumus oleks dokumentaalselt tõendatav ning soetamismaksumus oleks õigesti arvutatud, lähtudes FIFO või kaalutud keskmise meetodist," rääkis Tingas.

EVPde puhul on määrav soetamismaksumus. "Kui väärtpaber on ostetud EVPde eest, siis on väga oluline, kuidas need EVPd on kunagi saadud. Kui need on ostetud, siis ongi EVPde soetamismaksumus nendega ostetud väärtpaberite soetamismaksumuseks," sõnas Tingas. Maksu- ja tolliameti maksude osakonna otseste maksude talituse peaspetsialist Reet Mets lisas, et kui väärtpaberid on omandatud enda EVPde eest või abikaasalt, vanemalt, lapselt või pärandiks saadud EVPde eest, siis loetakse omandatud väärtpaberite (näiteks Norma aktsiate) soetamismaksumuseks EVPde väärtpaberibörsil noteeritud keskmine müügihind aktsiate soetamise päeval.

Tingas märkis, et seoses investeerimiskonto süsteemiga ei tule 2010. aasta deklaratsiooni esitades midagi teisiti deklareerida, küll aga peab enne uute investeeringute tegemist või varasemat müüki otsustama, kas need soetatakse või müüakse läbi investeerimiskonto, milleks on tavaline arvelduskonto.

Arvelduskontot ei tasuks investeerimiskontona kasutada. "Kuna investeerimiskonto puhul tuleb deklareerida järgmisel kevadel maksuametile kõik sisse- ja väljamaksed, siis pole mõtet igapäevast arvelduskontot kasutada investeerimiskontoks," soovitas konsultant.

"Seega sõltuvalt pangast võib olla vajalik muuta arvelduskontot, mis on seotud väärtpaberikontoga. Nimelt kui maksumaksja soovib soetada finantsvara uues investeerimiskonto süsteemis, siis peab ta selle ostma investeerimiskonto rahade eest ja finantsvarast saadud tulu viivitamatult investeerimiskontole kandma," lisas ta.

Tingase sõnul tuleks seda arvestada ka olemasolevate finantsvarade võõrandamisel, sest seadus lubab ka enne 2011. a soetatud finantsvara müüa nüüd investeerimiskonto kaudu.

Ma ei näe otsest seost eelmise aasta tulude deklareerimise ja selle aasta investeerimiskonto süsteemi vahel. Kõige olulisem on väärtpaberikahjude korral need deklaratsiooni kanda, kuna muidu ei saa neid soovi korral investeerimiskonto süsteemi üle kanda.

See on ka hea hetk vaadata üle oma olemasolevad investeeringud ja mõtiskleda tuleviku investeeringute üle, et otsustada, mida on mõistlik investeerimiskonto süsteemi üle kanda.

Oluline on see, et selle aasta väärtpaberi investeeringute puhul tuleb juba enne rahapaigutust teada, kas kasutatakse senikehtinud tavalist maksustamise korda või uut investeerimiskonto süsteemi.

Viimasele rakenduva maksusoodustuse kasutamiseks tuleb väärtpaberid, mida loetakse finantsvaraks, soetada juba investeerimiskontol olevate vahendite eest.

Kuidas maksustatakse kauplemisportaalide dealing24.ee forextrade.ee kaudu teenitud valuutatulu?

Kauplemiskontolt pangakontole kantud summa tuleb deklareerida muu tuluna tuludeklaratsiooni vormi A tabelis 7.1. Valuutatulu ei saa deklareerida väärtpaberituluna.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    24. November 2011, 18:47
    Otsi:

    Ava täpsem otsing