Keskpank ulatas Portugalile abikäe

Raivo Sormunen 11. veebruar 2011, 00:00

Euroopa Keskpank tuli asjasse pühendatud allikate väitel eile Portugalile appi, ostes turgudelt juba liialt odavaks tambitud võlakirju. Liidu sekkumise peale hakkas odavnema Euroopa ühisraha ja langust vedasid lisaks Portugalile ka Hispaania aktsiaturud. Keskpank ise oma tugioste ei kommenteerinud.

Portugali võlakirjade intressimäär kerkis ohtlikusse kõrgusse. Portugali kümneaastaste võlakirjade intressimäär kerkis eile koguni 7,64 protsendile, mis on Lõuna-Euroopa riigi võlakirjade jaoks kõrgeim tase euro käibeletulekust. Viie aasta pikkuste võlakirjade intressimäär liikus peaaegu 7 protsendi all, kuid kukkus seejärel päeva peale 6,5 protsendini lähedale, mis võiski olla tingitudki keskpanga poolsetest tugiostudest.

"Portugali kümne aasta pikkuste võlakirjade intressimäär tõusis uute kõrgusteni ja oli viiendat päeva ülalpool 7 protsendi joont," kirjutasid Brown Brothers Harriman analüütikud oma raportis.

Uudisteagentuur Dow Jones Newswires andmeil peavad analüütikud seitset protsenti selliseks künniseks, mille juures suudaks eurotsooni riigid veel oma laene teenindada.

Kui intressimäär püsib üle antud taseme pikemat aega, kasvab risk, et Portugal võib sarnaselt Kreekale ja Iirimaale abiraha küsima minna.

Usu vähenemist kinnitas krediidikindlustuse hinna kallinemine. Investorite usk igatahes eile Portugali vastu nõrgeneks märgatavalt, mis viskas riigi krediidikindlustuse hinna (CDS) päevaga 431 baaspunktilt 455 punktini. Võrreldes Eestiga on see juba ligi viis korda nõrgim tase. Ka Läti ja Leedu riigi võlakirjade maksejõuetuse vastu kindlustamine on Portugalist muutunud juba poole odavamaks.

Euro odavenes päeva jooksul 1,373 dollarilt 1,360 dollarini, kuid siin mängis lisaks euroregiooni tabanud võlakriisi murele rolli ka USA poolt tulnud head tööturunäitajad.

Lõuna-Euroopa aktsiaturud olid eile maailmas nõrgimate seas. Nii kaotasid Portugali aktsiahinnad oma väärtusest 1,9% ja Hispaania 1,4%.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    24. November 2011, 18:47
    Otsi:

    Ava täpsem otsing