Suur zooloogiline fantaasia

Signe Sillasoo 11. veebruar 2011, 00:00

Camille Saint-Sa?ns (1835-1921) oli mitmekülgselt andekas: helilooja, pianist-virtuoos, organist, dirigent, muusika- ja teatrikirjanik, luuletaja, filosoof, muusikatoimetaja ja pedagoog. Ta omas suurepäraseid teadmisi matemaatikast, astronoomiast, arheoloogiast ja bioloogiast. Prantslasena oli ta ka andekas iroonia- ja naljameister ning väga hea karikaturist.

Nooruses peeti Saint-Sa?nsi muusikaliseks revolutsionääriks, hiljem aga nähti temas üht prantsuse klassikatraditsioonide peamist toetajat. Teda nimetati sageli prantsuse Mendelssohniks, sest mõlemad muusikud komponeerisid ruttu ja pingutuseta, olid suurepärased meloodiameistrid, eelistasid selget harmooniat ning vormistruktuure. Nende teoste helikeel loob alati positiivse meeleolu.

"Loomade karnevali" idee tekkis Camille Saint-Sa?nsil juba 1860ndatel, kuid tsükli loomiseni jõudis ta alles 1886. Teose partituuri tiitellehele on kirjutatud, et see on suur zooloogiline fantaasia.

Tsüklis "Loomade karneval" väljendub Saint-Sa?nsi muusikaline huumor. Teos on kirjutatud instrumentaalansamblile. Sissejuhatuse ja finaaliga kokku hõlmab see 14 lühipala. Siin on suur ja raskekaaluline "Elevant", hoogsalt hüppavad "Kängurud", vidistav "Linnumaja", kostab kuke kiremist, kanade kaagutamist ja eesli kisa. Portreteeritud on ka antiloope, lõvi, kalu, kilpkonni. Populaarseim osa "Loomade karnevalis" on kahtlemata "Luik". See kaunis meloodia on "Sureva luigena" ka balletiajalukku jäädvustunud.

Teost on aegade jooksul palju esitatud ning sellest on versioone koosseisudele klaverisolistist täisorkestrini. Lugu on kaunistatud kõikvõimalike täiendustega: pilt, sõna, film, koreograafia jne.

Seekord esitavad teose noored pianistid Johan Randvere ja Kristiina Rokachevitch ning Eesti riiklik sümfooniaorkester. Dirigeerib Toomas Vavilov.

Palade vahel saab kuulata zooloogi ja mõnusa jutuvestja Aleksei Turovski kommentaare loomadest, kellest muusika kõneleb.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
25. November 2011, 10:12
Otsi:

Ava täpsem otsing