Metallikuningad on Vene rikkaimad

Sirje Rank 14. veebruar 2011, 10:37

Venemaa rikkaimaid on finantskriisist jõudsalt toibunud, dollarimiljardäre on riigis rohkem kui kunagi varem, näitab ajakirja Finans avaldatud iga-aastane ülevaade Venemaa 500 kõige jõukamast inimesest.

Esikohal on nagu läinud aastal Vladimir Lisin, Novolipetski Steeli omanik, kes on aastaga kahekordistanud oma varanduse 28,3 miljardile dollarile, vahendas agentuur Bloomberg.

Korvpallimeeskonna New Jersey Nets omanik Mihhail Prohhorov, kellele kuulub 37% Venemaa suurimast kullatootjast Polyus Gold ning kes 2008. aasta kevadel müüs turu tipus osaluse Norilski Niklis, oli 22,7 miljardi dollariga teisel kohal.

Ališer Usmanov, kes kontrollib Venemaa rauamaagi tootjat OAO Metalloinvest, möödus Roman Abramovitšist, tõusis kolmandale kohale varandusega, mis on hinnatud 19,9 miljardile dollarile. 2009. aastaga võrreldes on Usmanovi varandus kasvanud 60%. Ajakiri hindas Usmanovi tõusu põhjuseks Metalloinvesti ees ootava noteerimise, mobiilsideoperaatori Megafon laienemise (Usmanovile kuulub firmas 39%) ning talle kuuluva internetifirma Mail.ru noteerimise Londoni börsil.

Neljandal kohal rikaste pingereas oli mullu Hongkongis noteeritud maailma suurima alumiiniumitootja United Co. Rusali omanik Oleg Deripaska 19 miljardi dollariga – varanduse kasv 2009. a lõpust 38%.

Londoni Chelsea jalgpallimeeskonna omanik Roman Abramovitš lõpetab esiviisiku 17,1 miljardi dollariga. Abramovitši varandus, mis on osaliselt investeeritud Euroopas kinnisvarasse, eelnenud aastaga võrreldes oluliselt ei muutunud, jättes ta ajakirja pingereas esmakordselt esikolmikust välja. 2005. aastal müüs ta osaluse naftakompaniis Sibneft, kuid praegu kuuluvad talle osalused mitmetes terasetootjates.

Naftamüügiga tegeleva Gennadi Timtšenko leiab Venemaa rikkaimate pingereas 17. positsioonilt 8,9 miljardi dollariga. Timtšenko, kes on maailma ühe suurima toornaftaga kaupleva firma Gunvor kaasasutaja, laienes gaasisektorisse, saades suurimaks osanikus gaasitootjas Novatek. Samuti on ta äsja omandanud Murmanski kaubasadama.

Pingerea suurim kukkuja on Moskva ekslinnapea Juri Lužkovi abikaasa Jelena Baturina, kes tagurdas pingereas 47 kohta 94. positsioonile. Baturina varandus on kahanenud poole võrra 1,1 miljardile dollarile.

Kokku oli Venemaal mullu 114 dollarimiljardäri, mis on uus rekord võrreldes eelmise tipuga 2007. aastal, mil miljardäre oli 101. Kümne jõukaima varandus kokku jääb aga siiski veel 2007. aastale alla – mullu oli see 182 miljardit dollarit võrreldes 221 miljardi dollariga kolm aastat tagasi.

Venemaa 500 jõukaima nimekirja pääsemiseks pidi varandus küündima vähemalt 160 miljonile dollarile.

Ajaleht Financial Times kirjutas täna, et kriisi ajal vähenes Venemaal miljardäride arv kõige drastilisemalt – 2008. aasta lõpul oli neid järel vaid 49. Peamiselt oli selle põhjuseks väga ulatuslik aktsiate kasutamine laenu tagatisena, mis kahjumeid järsult suurendasid kui börsid langesid. Eriti tõsised probleemid olid kriisi kõige keerulisematel aegadel Oleg Deripaskal.

Jõulise „comeback’i“ taga on Venemaa börsi toibumine ning maailmaturul kasvanud nõudlus toorme järele, mis on jätkuvalt Venemaa miljardäride peamine rikkuse allikas.

Venemaa majandus kasvas mullu 4% pärast rekordilist 7,8% suurust langust 2009. aastal. Börsiindeks Micex on kerkinud 22%.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
16. February 2011, 16:41
Otsi:

Ava täpsem otsing