Venemaal rekordarv miljardäre

Anne Oja 15. veebruar 2011, 00:00

Venemaa 500 jõukaima nimekirja pääsemiseks pidi varandus küündima vähemalt 160 miljoni dollarini.

Ka läinud aastal edetabeli võitnud Lissin pole Venemaa jõukaima inimese positsiooni käest andnud. Lissini põhirikkus tuleb metallurgiaärist - ta on Novolipetski Steeli omanik, kes aastaga kahekordistas oma varanduse.

Samuti oma edetabelikoha säilitanud. Prohhorovile kuulub 37% Venemaa suurimast kullatootjast Polyus Gold. 2008. aasta kevadel ehk turu tipus müüs ta osaluse Norilski Niklis, olles toona 22,7 miljardi dollariga edetabelis teisel kohal. Prohhorov on ka NBA korvpallimeeskonna New Jersey Nets omanik.

Usmanov möödus Roman Abramovitšist ja tõusis kolmandale kohale. 2009. aastaga võrreldes on tema varandus kasvanud 60%. Ajakiri Finans peab Usmanovi tõusu põhjuseks Metalloinvesti ees ootavat noteerimist, mobiilsideoperaatori Megafon laienemist ning internetifirma mail.ru minekut Londoni börsile.

Mullu Hongkongi börsil noteeritud maailma suurima alumiiniumitootja United Co. Rusal omanik Deripaska on kasvatanud alates 2009. aasta lõpust oma varandust 38% võrra. Eelmise aasta edetabelis oli ta 6. kohal.

Londoni Chelsea jalgpallimeeskonna omaniku varandus - mis on osaliselt investeeritud Euroopa kinnisvarasse - eelnenud aastaga võrreldes oluliselt ei muutunud. Siiski jäi ta ajakirja Finans pingereas esimest korda esikolmikust välja. 2005. aastal müüs Abramovitš osaluse naftakompaniis Sibneft, kuid praegu kuuluvad talle osalused mitmes terasetootjas.

Tänavu kolme koha võrra tõusnud Mordašov korraldas 1992. aastal Tšerepovetski metallurgiakombinaadi finantsjuhina ettevõtte erastamise, mille käigus saigi temast Severstaliks ümber nimetatud firma peadirektor ja suuromanik. 2007. aastal algas Mordašovi strateegiline koostöö Siemensiga.

Kiire ja kirju edulooga Kerimov on osalenud riigiettevõtete erastamises, pankade asutamises ja ka poliitikas. Aegade jooksul on praegu Moskva Nafta nimelise firma omanik investeerinud ka Gazpromi, Sberbanki, kulla ja hõbeda kaevandamisse, kaaliumväetiste tootmisse ning kaubandusse. Samuti kuulub edetabelis kolm kohta kukkunud mehele jalgpalliklubi.

Kolm kohta langenud Fridmani peamine tegevusala on pangandus. Alfa Grupi suuromanik on investeerinud ka telekommunikatsiooni, meediasse, naftaärisse ja jaekaubandusse. Venemaa üheks tähelepanuväärsemaks ärimeheks nimetatud Fridman alustas teatripiletite müügi ja akende pesemisega. Ta on ka Venemaa Juudi Kongressi asepresident.

Koha võrra edetabelis langenud Potanin on Venemaa suurima valdusettevõtte Interros ainuomanik ning president. Interros omab Norilski Nikkeli aktsiaid, on investeerinud pangandusse, Šeremetjevo lennuväljale kerkivasse laokompleksi ja meediakontserni ProfMedia.Potanin on osalenud nii riigiettevõtete erastamises kui ka poliitikas.

Kaks edetabelikohta kaotanud Alekperov juhib Lukoili. Tegu on töölisperekonnast pärit kunagise "punase direktoriga", kelle praegused investeeringud paiknevad kütuse- ja finantssektoris.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
24. November 2011, 18:47
Otsi:

Ava täpsem otsing