Investeeringust sai kingitus

Koit Brinkmann 16. veebruar 2011, 00:00

Kas Vitsuti ja Õispuu käsutuses olnud laev, mis Vahemerel ja Mustal merel lõhkeainet vedama hakkas, võis olla meelehea linnaametnikele, kelle tegevusest võisid sõltuda Arco Vara asutajate kinnisvaraprojektid? Ning kas kõrged linnaametnikud on neile kuulunud offshore-firma abil varjanud avalikkuse eest oma tulusid ja hoidunud Eesti riigile maksude maksmisest? Sellised küsimused tekkisid, kui Äripäev uuris möödunud nädalal ETV saate "Pealtnägija" paljastatud Vitsuti ja Õispuu lõhkeaineäri tagamaid.

On 2005. aasta märts. Toomas Vitsutist on pooleaastase pausi järel saanud jälle Tallinna abilinnapea. Kuid mitte kauaks, sest Edgar Savisaar läheb majandusministriks ning Vitsut valitakse volikogu juhtima. Tal sügeleb taskus miljon krooni, mille sai osaluse müügist Majanduskaitse Büroos.

Saatus viib Keskerakonna tipp-poliitiku kokku vana merekaru Heinar Innoga, kellel on üks tulus äriidee. Tuleb ainult laev osta ning hakata sellega Mustal merel ja Vahemerel lõhkeainet vedama. Juba mais asutab Vitsut endise nõuniku Toomas Õispuuga OÜ Eastern Shipping Group. Praegu on Õispuu Tallinna linnaplaneerimisameti juhataja.

Raha ei olnud. Paraku on meestel üks suur probleem. Laeva Balkan Star eest küsitakse 480 000 eurot ehk 7,5 miljonit krooni. Nii suurt raha linnaametnikel aga pole. Abi saamiseks pöördutakse Arco Vara omanike poole, kellega abilinnapea ja tema nõunik on aastate jooksul kokku puutunud erinevates kinnisvaraküsimustes.

Nõunik Õispuu tegeleb näiteks Vabaduse väljaku parkla küsimustega. Just viimasega on Arco Vara omanikel koos praamikuningas Vjatšeslav Leedo ning linnaga suured plaanid. 2006. aasta septembris annab linnavõim loa Kaarli pst 2 asuvate tenniseväljakute juurde 4800 m2 maa ostueesõigusega erastamiseks.

Kinnistu ehitusmaht paisus. Arco Varal on sel ajal linnas soolas miljardiprojektid, sadamasse plaanitakse spaahotelli ning Kadriorus endise lõbustuspargi krundile kortermajade ehitamist. Seda kinnistut jahtisid paljud arendajad. Arco ostis selle 251 miljoni krooniga, mis teistele tundus liiga kõrge hind. Hiljem selgus konkurentide üllatuseks, et justkui imeväel õnnestus Arcol linnaisade nõusolekul suurendada kinnistu ehitusmahtu 45 000 ruutmeetrilt 64 600 ruutmeetrile ehk tekitada tollaste arvutuste kohaselt üks miljard krooni lisakäivet. Sellisest võimalusest polnud teistel arendajatel aimugi.

Samal ajal, kui Arco Vara töötajad 4,9 hektari suuruse krundi võidu üle rõõmustavad ning arendusplaane peavad, asutab septembris 2005 Arco omanikele Tomingasele ja Arakasele kuuluv OÜ Toletum tütarfirma Euro Shipping OÜ ning kohe ka viimase tütre OÜ Dorsy Trade, mille juhatuses on Hillar-Peeter Luitsalu. 2006. aastal tuleb juhatusse Mikk Varik.

Dorsy Trade ostab 6,9 miljoni krooni eest 1980. aastal ehitatud laeva Balkan Star, mille rendib välja Vitsuti ja Õispuu omanduses olevale firmale Eastern Shipping Group. Ka selle firma juhatusse saab Toomase venna Lauri Vitsuti firmas töötanud Mikk Varik.

Tulu laekub offshore'i. Keskerakondlaste firma opereerimisel teeb laev 2006. aasta esimeses pooles 25 reisi. Mitu korda väisatakse Liibüa, Tuneesia, Itaalia, Kreeka ja Türgi sadamaid. Samuti viib reisisiht vapraid meremehi Balkan Stari pardal Horvaatiasse, Ukrainasse ning Liibanoni. Paraku linnaametnike osaühingu majandusaasta aruanne neid kaubavedamisi, mille seas on ka relva- ja lõhkeainekonteinerid, ei kajasta. Ettevõtte aastane müügitulu on ainult 76 000 krooni.

Äri käib hoopis läbi Seišellidel registreeritud offshore-firma Japro Ltd. See on Vitsuti ja Õispuu ettevõtte tütarfirma, mille rahavood emafirma bilansis ei kajastu. Japro nimi käib paberitest läbi kui laeva tegelik omanik, firma juht on Heinar Inno, kellel on väidetavalt Ukrainas partner, kes organiseeris laevale kauba. Pole teada, kas Vitsut ja Õispuu on endiselt offshore'i taga ja kui palju kaubavedudega teeniti. See on Vitsuti-Õispuu laevaäris lünk, mille täitmine võiks pakkuda huvi maksuametile.

Tulus pisiäri. Arco Vara asutajatele on laeva rentimine stabiilseks rahaallikas. Dorsy Trade'i sissetulek on aastas 1,5 miljonit krooni, puhaskasum jääb miljoni krooni ligi. Hoolimata sellest müüakse firma 2008. aastal ühe krooni eest pankrotihaldur Martin Krupiga seotud osaühingule Hironymos.

Tomingas ja Arakas saavad ettevõtte müügist 1,9 miljonit krooni kahjumit. Krupi nimel läheb äri aga edukalt edasi, 2009. aasta lõpuks on Dorsy Trade'i arvel jaotamata kasumit 3,3 miljonit krooni. Jääb arusaamatuks, miks edukad kinnisvaraettevõtjad otsustasid teha sellise kingituse Keskerakonna esimehe Edgar Savisaare kunagisele äripartnerile. Luitsalult, Krupilt ja Innolt ei õnnestunud Äripäeval eile kommentaari saada.

Tallinna linnavolikogu esimees Toomas Vitsut ei olnud telefonis nõus küsimustele vastama. Edastasime need talle kirjalikult.

Kelle kaudu ning miks Te seda äri hakkasite ajama? Oli see Heinar Inno idee?

Kuidas Te kohtusite Arco Vara omanikega, et neilt laeva Balkan Star rentima hakata?

Oli see Teie idee, et nad ostaksid laeva Balkan Star?

Kui kaua Teile kuuluv ettevõte laeva rentis? Või rendib endiselt?

Kogu äri käis läbi offshore-firma Japro Ltd. Miks?

Heinar Inno on meremeeste ametiühingule esitatud paberites nimetanud Japro Ltd laeva tegelikuks omanikuks. Kas Arco Vara omanikud ostsid Teile ja Toomas Õispuule laeva? Miks?

Kelle kaupa, mille hulgas olid ka väidetavalt relvad ja lõhkeaine, Teie firma vedas?

Kuidas Te hindate 2006. aastal toimunud relva- ja lõhkeaineveo äri eetilisest küljest?

Vastab Toomas Vitsut:. Kuna viidatud "Pealtnägija" lugu oli rohkem algelise ilukirjanduse kui ajakirjandusliku uurimuse vallast, siis pole esitatud looga seoses midagi täpsustada. Küll aga tahan leida aega, et tegelikult toimunut põhjalikumalt selgitada. Olen seda valmis tegema näiteks Äripäeva vahendusel - kui lehel on avaldamiseks huvi.

Äripäevas ilmus kolm aastat tagasi uuriv artikkel pankrotihaldur Martin Krupi sidemetest Keskerakonna esimehe Edgar Savisaarega.

Hakkasime Krupi vastu tundma huvi seetõttu, et ta oli kommitootja Kalev suuruselt kuues aktsionär. Toona kümne miljoni krooni väärtusega aktsiapaki omanikuks sai Krupp aga ainult 125 krooni eest. Meie ühe hüpoteesi kohaselt aitas Krupp varjata aktsiate omanikku. Lisaks sellele tehingule oli Martin Krupp seotud ka Kalevi aktsiate kantimiskatsega, mis küll luhtus.

Krupp on olnud Edgar Savisaare äripartner firmas Dalmonde. Samuti esindas ta firmat Domex Kinnisvara, mille omanikku oli avalikkusel võimatu tuvastada. See firma oli seotud Savisaarte Nõmme majaga toimunud imelike tehingutega. Krupp on olnud ka seotud firmaga Crimex Capital. See firma jookseb läbi Tallinna politseimaja rendiloost. Oliver Kruuda rentis Kalevi kommivabriku hoone politseile ajal, kui siseministri kohal oli keskerakondlane Ain Seppik ja Tallinna politseiprefekt hilisem keskerakondlane Kalle Laanet. Seda tehingut on kritiseerinud riigikontroll.

Balkan Staril töötanud neli Eesti meremeest pöördusid minu poole 25. juulil 2006. aastal. Neil oli ajavahemiku 10.12.2005-23.05.2006. eest saamata jäänud töötasu nõue kokku summas 21 965 USA dollarit. Saatsin 01.08.2006 nõude meremeestele väljamaksmata palkade osas laeva registreeritud omanikule OÜ Dorsy Trade ning prahtijale OÜ Eastern Shipping Group.

Samuti üritasin kohtuda Toomas Õispuuga, et arutada maksmata töötasudega seonduvat, kuid tulutult.

Asi vaibus ning ma lõpetasin juhtumi 24. jaanuaril 2007. aastal, kuna meremehed pärast esmast pöördumist enam kohale ei tulnud.

Laeva ostmise järel ja meeskonna komplekteerimisel esindas omanikke Japro Ltd juht Heinar Inno.

Japro Ltd on esitatud ITF-poolsel küsimustikul kui laeva tegelik omanik - "beneficial owner". Minu andmete kohaselt on laeval jätkuvalt sama nimi, lipp ja omanik.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
24. November 2011, 18:47

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing