Sirje Rank • 15. veebruar 2011 kell 13:19

Kolumnist: euroga läinuks brittidel kriisis ehk pareminigi

Ajalehe Financial Times kolumnist Philip Stephens seab küsimärgi alla veendumuse ja väited, et oma raha ja oma keskpank on aidanud Suurbritannial kriisi kergemini üle elada kui ühe mõõduga eurosärki kammitsetud euroala riikidel.

Kõrvutades Suurbritanniat Saksamaa ja Prantsusmaaga, mis oleksid Suurbritannia mõõtu võrdluspartnerid, nendib Stephens, et Saksamaal ja Prantsusmaal on finantskriisi ajal euroalas paremini läinud kui brittidel rahaliidu ukse taga. Mõlema riigi SKP on kriisiga vähem kukkunud ning eelarvedefitsiit on brittidel Saksamaaga võrreldes kolm korda ja Prantsusmaaga võrreldes 50% suurem. Hinnad tõusevad Suurbritannias euroalaga võrreldes kaks korda kiiremini.

Euroalasse mittekuulumise eeliseks on loetud võimalust valuutat vabalt devalveerida. Naelsterling ongi viimaste aastatega 20% odavnenud, kuid ikka on Saksamaa eksportijad edukamad. Brittide ostujõud kannatab.

Stephens möönab, et see kõik ei anna veel alust järeldada, et euroga läinuks brittidel paremini. Küll aga näitab, et riigijuhid võiksid lubada ka muid mõtteid enda ainuõige kursi kõrvale.

Hetkel kuum