Finantskriisis on süüdi naised ja hiinlased

Fredy-Edwin Esse 17. veebruar 2011, 00:00

Ja mitte ainult nemad. USAs moodustatud finantskriisi uurimiskomisjoni liige ja Bloombergi kolumnist Michael Lewis leiab, et finantskriisi põhjustasid naised, moraalne kollaps, hiinlased ja Wall Streeti pankuritele pandud liiga suured lootused ajalooliste jõudude vastu võitlemisel.

Naised ja moraal. Lewis kirjutab, et enneolematu finantskriisi mõistmiseks tuleb leida tegureid, mida varem ei olnud ning kõige ilmsem on neist naistegur. Tema sõnul moonutasid naised meeste otsustusvõimet, mida komisjon peaks ka uurima. Naiste ees tahtsid mehed kas eputada suurte tehingutega või siis naiste tüütud küsimused alavääristasid riskivõtjate enesekindlust.

Teine oluline kriisi allikas oli ameerika töölisklassi moraalne kollaps. Wall Streeti "süütu ja usaldusväärse" iseloomuga juhid usaldasid tavalisi ameeriklasi käituma vastutustundlikumalt kui nemad ise, kes aga kuritarvitasid pankurite usaldust. Selle asemel arvab Lewis, et inimesed vaid teevad pankureid maha ning ei tunne ise vähimalgi määral süüd.

Ebaatraktiivne aktsia. Hiinlased on süüdi odavate kaupade tootmises, pannes sellega vaesemaid ameeriklasi arvama, et nad saavad lubada endale asju, milleks neil tegelikult raha ei jätku. Seejärel annavad hiinlased veel ameeriklastele odavat laenu, koormates sellega ebaausalt pankureid, kes peavad rahale koha leidma.

Viimase kriisi põhjusena toob Lewis välja liiga kõrged ootused pankuritele, kes ei suuda vastu seista ajaloolistele jõududele. Kolumnisti arvates ei saa ühtegi inimest süüdistada, kuna keegi ei näinud kriisi tulekut ette ja seetõttu ei saa ka Wall Streeti süüdistada.

Olgu, mis on, kuid Lewise arvamus on igal juhul väga omapärane. Kes võtab seda naljana, kes tõsiselt, kuid usun, et enamik inimesi saavad kindlasti aru, et nii lihtne see asi ei olnud. Ja kindlasti ei olnud Wall Streeti pankurid sinisilmsed ja süütud abipakkujad, keda sinikraed omakasupüüdlikult pügasid.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    24. November 2011, 18:47
    Otsi:

    Ava täpsem otsing