Osaku hind -26% 

Piret Reiljan 16. veebruar 2011, 14:37

Riskifondi Gild Arbitrage osaku puhasväärtus vähenes mullu teise poolaastaga 26 protsenti, teatas fond enda kodulehel.

Kui 2010. aasta juuni lõpus oli osaku puhasväärtus 4,86 eurot, siis aasta lõpuks oli sellest järel 3,61 eurot. Eelmise aasta investeeringute aruannet ei ole fond veel avaldanud.

"Fondiosaku puhasväärtust hindas fondivalitseja vastavalt fondi reeglitele ja konservatiivsele meetodile, mis on kooskõlastatud fondi audiitoritega," seisab lühiteates Gild Arbitrage'i veebilehel.

Mullu oktoobris kirjutas Äripäev, et Gild Arbitrage’i puhasväärtusest on pärast 2009. aasta viimase kvartali allahindlusi järel vaid riismed ehk vähem kui paarsada miljonit krooni – fondi puhasväärtus langes 546 miljonilt 182 miljonile kroonile. 2010. aasta esimese poolaastaga vähenes fondi puhasväärtus veel 8 miljoni krooni võrra. Fondi puhasväärtus kujutab endast investeeringute turuväärtust ilma laenukohustusteta ehk tegemist on osakuomanikele olulise väärtusega pärast kõigi laenude, sh võlausaldajatele emiteeritud võlakirjade mahaarvamist.

Mis on Gild Arbitrage?

- Esimene aktsiaturgudest sõltumatu riskikapitalifond, mis 2008. aasta alguses sai esimeseks reguleeritud riskikapitalifondiks Eestis.

- Asutati 2001. aasta aprillis. Fondi on investeerinud ligi 300 investorit, peamiselt Balti riikidest. Investorite hulgas on palju prominentseid Eesti ärimehi ja –naisi. Fond pakkus aastaid hiigeltootlusi, kuid õnn pöördus ja nüüd on osakuomanikel keeruline ennustada, kas nad oma rahast üldse midagi tagasi saavad.

- Fondi suurim investeering on paarikümne miljoni eurose (enam kui 300 miljoni kroonise) soetusmaksumusega väärismetallide kaevandamise uurimislitsentsid Armeenias. Finantsinspektsioon tuvastas 2009. aasta lõpus, et Gild Arbitrage on eksitanud osakuomanikke ja avalikkust Armeenia väärismetallide kaevandusõiguste omandamise suhtes, kuna omandatud litsentsid andsid esialgu ainult õiguse varude uurimiseks. Rikkumise eest trahvis inspektsioon fondi 16 000 euroga (250 000 krooniga). Äripäev on kirjutanud, et fondi osalusega uurimislitsentsidega on seotud Armeenia poliitiline ladvik. Litsentside taust ja väärtus on avalikkusele siiani suur mõistatus.

- 2009. aasta septembris restruktureeris fond võlausaldajate nõuded pikaajalisteks võlakirjadeks. Võlakirjade pikkuseks määrati 36 kuud ning intressiks esimesel aastal 12%, teisel 18% ning kolmandal 24%. Lisaks sai fond kokkuleppele osakuomanikega, et muuta Gild Arbitrage suletud tähtajaliseks fondiks. Kõigepealt saavad fondist oma raha kätte võlausaldajad, seejärel investorid. Investorite saatus sõltub sellest, kuidas portfellis olevad varad suudetakse realiseerida.

-Alates tänavu veebruarist on Gild Arbitrage’i fondijuht ja fondivalitseja enamusosanik ning ainus juhatuse liige Tõnu Pekk, kes on finantssektoris töötanud umbes 15 aastat. Varem kuulus fond Gild Partnersile eesotsas Rain Tammega, Gild Partners omab nüüd 25% fondivalitsejast.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
16. February 2011, 16:31
Otsi:

Ava täpsem otsing