Finantskriisis on süüdi naised ja hiinlased

Fredy-Edwin Esse, California 17. veebruar 2011, 09:41

Ja mitte ainult nemad, leidis finantskriisi uurimiskomisjoni liige Michael Lewis USAst.

Lewis kirjutab, et enneolematu finantskriisi mõistmiseks tuleb leida tegureid, mida varem ei olnud ning kõige ilmsem on neist naistegur. Tema sõnul moonutasid naised meeste otsustusvõimet, mida komisjon peaks ka uurima. Naiste ees tahtsid mehed kas eputada suurte tehingutega või siis naiste tüütud küsimused alavääristasid riskivõtjate enesekindlust.

Teine oluline kriisi allikas oli Ameerika töölisklassi moraalne kollaps. Wall Streeti “süütu ja usaldusväärse” iseloomuga juhid usaldasid tavalisi ameeriklasi käituma vastutustundlikumalt kui nemad ise, kes aga kuritarvitasid pankurite usaldust. Selle asemel arvab Lewis, et inimesed vaid teevad pankureid maha ning ei tunne ise vähimalgi määral süüd.

Hiinlased on süüdi odavate kaupade tootmises, pannes sellega vaesemaid ameeriklasi arvama, et nad saavad lubada endale asju, milleks neil tegelikult raha ei jätku. Seejärel annavad hiinlased veel ameeriklastele odavat laenu, koormates sellega ebaausalt pankureid, kes peavad rahale koha leidma. 

Viimase kriisi põhjusena toob Lewis välja liiga kõrged ootused pankuritele, kes ei suuda vastu seista ajaloolistele jõududele. Kolumnisti arvates ei saa ühtegi inimest süüdistada, kuna keegi ei näinud kriisi tulekut ette ja seetõttu ei saa ka Wall Streeti süüdistada.

Olgu, mis on, kuid Lewise arvamus on igal juhul väga omapärane. Kes võtab seda naljana, kes tõsiselt, kuid usun, et enamik inimesi saavad kindlasti aru, et nii lihtne see asi ei olnud. Ja kindlasti ei olnud Wall Streeti pankurid sinisilmsed ja süütud abipakkujad, keda sinikraed omakasupüüdlikult pügasid.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
21. February 2011, 09:07
Otsi:

Ava täpsem otsing