Koit Brinkmann • 17. veebruar 2011 kell 14:29

Keskerakonna reklaam näitab Ansipit Hitlerina

Narva keskerakondlased üllitasid kohalikus lehes reklaami, milles kirutakse Andrus Ansipi režiimi ning peaministri pildil on talle nina alla pandud Hitleri vuntsid.

"Kas me seda tahtsime? Töötust ja hinnatõusu?" küsitakse Narvas ja Narva-Jõesuus 32 000-lises tiraažis leviva tasuta ajalehe Gorod esikaane reklaamil. Murest murtud mees vaatab pildil enda ees olevat arvet, taamal mängib televiisor, mille ekraanil võib ära tunda Reformierakonna esimehe Andrus Ansipi. Tal on ees vuntsid, millesarnaseid kandis eelmise sajandi suurimaid diktaatoreid Adolf Hitler.

Järgmisel leheküljel teatatakse lugejale, kuidas viimase nelja aastaga on "Ansipi režiimi" valitsemise ajal toiduainete hinnad kahekordistunud. Ametlik tööpuudus on kasvanud viiekordselt ning kui 2007. aastal oli keskmine palk 724 eurot, siis 2010. aastal oli see 752 eurot. Kasv kõigest neli protsenti, samal ajal tõsteti käibemaksu ja kõikvõimalikke aktsiise. "Meid kõiki lihtsalt rööviti!" teatab reklaam.

Ühtegi viidet mõnele erakonnale või asutusele reklaamis pole. Küll on mõlema lehekülje all punases kirjas "??????!" (Aitab!), mis viitab Keskerakonna riigikogu valimiste hüüatusele. Samas kasutab Keskerakond rohelist värvi.

"Selle tagant paistavad Stalnuhhini kõrvad," arvas Narva ettevõtja Kalle Tull. Tema sõnul ongi see tasuta ajaleht keskerakondliku linnavõimu propagandakanal.

See on Keskerakonna reklaam, kinnitas Narva linnavolikogu esimees Mihhail Stalnuhhin. Kas see Hitleri vuntsidega mees televiisoris on Ansip? "Selleks on vaja teha ekspertiis. Ma ei väida, et see on Ansip. Nägu tundub küll tuttav, aga las igaüks arvab ise, kes see on," vastas ta.

Tema arvates on õigustatud väljendi "Ansipi režiim" kasutamine, sest Eesti on viimastel aastatel liikumas totalitaarse riigi poole. "Valitsus teeb, mida tahab. Ilma rahvalt küsimata vahetati ära valuutasüsteem. Ma võin tuua palju näiteid, mis viitab totalitaarsele riigile," lisas ta.

Ka ei pea Stalnuhhin ajalehes Gorod ilmunud Keskerakonna reklaami sugugi räigeks. "Räige on see, kui peaminister ütleb, et ärge suruge naaberriigi kõrgel ametnikul kätt või kui Edgar Savisaart süüdistatakse erakonnale Venemaalt raha küsimises," märkis ta.

Reformierakondlasest Narva linnasekretäri Ants Liimetsa sõnul pole see veel kõige hullem Gorodis ilmunud reklaam. "See on valimispropaganda – mustata vaenlast kõigi vahenditega," arvas ta.

Gorodi reklaamihinnakirja järgi maksab kaks lehekülge reklaami Keskerakonnale kokku 1725 eurot ehk 27 000 krooni.

Keskerakond on valimiste eel ka varem piire kombanud. 2009. aasta kohalike valimiste eel ilmus Gorodi esikaanel Keskerakonna reklaam, millel oli ülemises osas väikese koolitüdruku pilt ja tekst "Sellel esimese klassi lapsel on õigus õppida Euroopa standardite järgi remonditud koolis ning selles keeles, mida ta ise valib. Kes annab talle selle võimaluse? Keskerakond. Kes siis veel!"

Reklaami alumine pool kujutas Narva jõge, millele paremalt poolt läheneb kõrbenud lärakas, kus olid opositsiooni esindajate fotod ja tekst: "IRL+Reformierakond=VL (valimisliit – toim.) "Peetri plats". See liit on miin Narva koolidele ja lasteaedadele. Ära lase sel lõhkeda!"

2006. aasta detsembris ilmus ajalehes Pravo i Pravda pikk artikkel pealkirjaga "Ansip, Velliste ja uued natsid" juures fotomontaaž, kus kujutati peaminister Andrus Ansipit ja tema eelkäijat Mart Laari koos natsi-Saksamaa SSi vormi kandva sõduriga. Tekstis märgiti, et Keskerakond on ainus reaalne jõud, kes suudab peatada uute natside marsi ja vältida kodusõda.

Lehe pealdises oli kirjas, et tegu on Keskerakonna lehega ning selle koostasid tänaseks suletud ajalehe Vesti Dnja peatoimetaja Aleksandr Tšaplõgin ning endine Tallinna abilinnapea Leivi Šer.

Hetkel kuum