Kas Facebook toob uue tehnoloogiamulli?

Fredy-Edwin Esse 21. veebruar 2011, 00:00

Varsti saab täis juba 11 aastat kuulsa börsimulli tipust ja seda kogemust kannavad investorid endiselt endaga kaasas. Küll aga on uued nimed nagu Facebook, Twitter, LinkedIn, Zynga või Groupon tekitanud küsimuse - kas uus tehnoloogiamull on tulekul?

IPO taas aktuaalne teema. Eelmine suur laine tõi meile ettevõtted nagu Google, eBay ja Amazon.com ning uus laine paistab hoogsalt lähenemas olevat. Nüüd on küsimus vaid selles, kas see laine paiskab kõik segamini ja uputab ettejääjad või tõstab ta vastutulijad laineharja tippu.

Spekulatsioonid uue tehnoloogiamulli üle on juba meedias omajagu kajastust leidnud ja selle valguses on aktsiate avalike esmaemissioonide (IPO) aktiivsus tublisti kasvanud. Sel aastal on IPOsid korraldatud 10,7 miljardi dollari väärtuses, mida on 36,1% rohkem kui aasta tagasi.

"2010. aastal kuulus Hongkongile pool ülemaailmsest IPO-turust ja USA osa oli 20%. Senimaani 2011. aastal on USA osa 55% ning Hongkongis pole IPOsid korraldatud," ütles Renaissance'i direktor Kathleen Smith MarketWatchile.

Turuväärtused on tõusnud lakke. "Kui kuskil on mull, siis kindlasti eel-IPO turul," lausus Smith. "Ma pole kunagi näinud sellist haipimist enne IPO-paberite sisseandmist."

Praeguste erakapitalil baseeruvate internetifirmade väärtused on enne IPOt juba ehmatavalt suured. Teatavasti lükkas Groupon tagasi Google'i 6 miljardi dollarilise ülevõtmispakkumise ning nüüd hinnatakse firma väärtuseks 15 miljardit dollarit. Zynga turuväärtus hinnatakse 7-9 miljardi dollari vahemikku, Twitter on üle 8 miljardi dollari väärt ning juba IPO-avalduse esitanud LinkedIn peaks väärt olema üle 2 miljardi dollari. Kõige kuulsam neist - Facebook - peaks väärt olema umbes 50 miljardit dollarit.

Arvestades võimaliku mulli ohtu kannab otse avalikku internetifirmasse investeerimine suuremat riski, mistõttu võiks mõelda mõne fondi või ETFi peale.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
24. November 2011, 18:48
Otsi:

Ava täpsem otsing