23. veebruar 2011 kell 7:33

Kreeka streigib täna

Kreeka ametiühingute streigi tõttu ei sõida täna Kreekas laevad, bussid ja lennukid, kinni on poed ja riigiasutused.

Streikidele on üles kutsunud nii avalikke teenistujaid esindav ADEDY kui erasektori töötajaid esindav ametiühing GSEE. Ametiühingud on vastu palga- ja pensionikärbetele ning elektrihinna ja kütuse hinnatõusule.

Täna keskpäevaks on Ateena kesklinnas plaanitud protestimiitingud valitsuse, Euroopa Liidu, Euroopa Keskpanga ja IMFi ehk nn troika vastu. "Valitsus ja troika seavad spekulantide, kreeditoride ja tööandjate huvid ettepoole töötajate ja ühiskonna huvidest," kirjutab ADEDY oma kodulehel.

Streigiga plaanivad ühineda ka bussi ja trollijuhid, samuti raudteetöötajad. Ainsana töötab Ateena metroo.

Protestiks on uksed sulgenud ka Kreeka Kaubandusliidu liikmete hulka kuuluvad poed, kes protestivad valitsuse maksumuutuste ja väikeste ning keskmise suurusega ettevõtete väheste krediidivõimaluste vastu.

Kreeka sai läinud kevadel troikalt kolmeks aastaks hädaabilaenu 110 miljardit eurot. Saksa kantsler Angela Merkel lubas eile, et ELi liidrid võivad olla valmis Kreeka abiprogrammi pikendama, pidades silmas asjaolu, et näiteks Iirimaa hädaabi programmi kestvuseks on seitse aastat.

Kreeka võlad moodustavad aastal 2013 rohkem kui 156 protsenti SKPst, abilaenu eest maksab Kreeka praeguse seisuga viieprotsendilist intressi. Eile Merkeliga kohtunud Kreeka peaminister George Papandreou palus kaaluda intressimäära langetamist, sarnase palve on esitanud Iirimaa.

Autor: Katri Soe-Surén

Hetkel kuum