Festival toob kokku tipud

Signe Sillasoo 25. veebruar 2011, 00:00

Jõhvi kontserdimaja juhi Piia Tamme sõnul on seekordse balletifestivali, mis muide kuulub ka Tallinna Euroopa kultuuripealinnaks olemise programmi, peamine uudis laienemine Jõhvist Rakverre ja Tallinnasse. Eesmärk ikka see, et jõuda publikule lähemale. "Meil ei ole iial olnud nii palju välisesinejaid kui sellel aastal. Tänavu jõuab Jõhvi üle 60 väliskülalise," sõnas Tamm.

Festivali peaesineja on Tšehhi rahvusteater, mis annab oma ainsad etendused Balti riikides ülimenuka tantsulavastusega "Solo for Three". Lisaks näeb balletigalal Norra rahvusballetti, keda esindavad esitantsijad Yoel Carre?o ja Yolanda Correa Kuubast.

Samuti on kohal Rootsi kuninglik ballett, keda esindab paar Jan-Erik Wikström ja Marie Lindqvist, kes on mõlemad saanud Rootsi kuninga käest Kuldtantsija tiitli. Veel on laval Soome rahvusballeti, Vanemuise ja Estonia artistid ning paljud teised.

Festival purustab müüti. "Põnev on see, et oleme sel aastal erinevate maade koreograafiaid vahetanud. Soomlased tantsivad vene koreograafiat, Kaie Kõrb aga, kes tähistab galaga oma 50 aasta juubelit, tantsib soomlase Jorma Uotineni koreograafiat," selgitas Tamm.

"Püüame sel aastal purustada müüti, et Skandinaavias balletti ei tantsita, seda, et norrakas või soomlane tantsida ei oska. Me kõik teame, et Peterburis ja Moskvas on head balletitrupid, aga eesmärk on tutvustada ka seda, kui põnevat koreograafiat tehakse teistes lähiriikides," täpsustas Tamm.

Festivali programm on rikkalik. Kavas on autogrammitunnid ja esimest korda toimub tantsufilmide festival.

Suurimateks pärliteks võib pidada 26. veebruaril toimuvat Skandinaavia balletigalat ja 27. veebruaril toimuvat laste balletigalat, samuti peaesineja Tšehhi rahvusteatri balletitrupi tantsulavastust "Solo for Three" ehk "Soolo kolmele", mida esitatakse nii Jõhvis kui ka Tallinnas.

Kolme suurmehe lugu. Viimane on kaasakiskuv ja vaimukas lugu, mis inspireeritud kolme 1960. ja 1970. aastate laulva poeedi - Jacques Breli, Vladimir Võssotski ja Karel Kryli - elust ja lauludest.

"Eriliseks teeb lavastuse see, et kolm muusikut ja nende elu ühisjooned on kokku pandud ühte lavastusse. Teiseks on Võssotski muusikat tantsulavastuses kasutada üsna haruldane. Seal on huumorit Nõukogude Liidu aadressil, samuti siiraid emotsioone," täpsustas etenduse sisu Tamm.

Balletigala üks suursugusemaid numbreid on valminud kultuskoreograaf Jorma Uotinen ja Kaie Kõrbi koostöös, kes tantsib esimest korda elus Uotineni seatud teost.

Laste balletigala on samuti varasemast suurejoonelisem. "Tänavu on meil laval üle 300 lapse Narvast Pärnuni. Alustasime 100 lapsega, aga igal aastal on rahvast juurde tulnud," rõõmustas Tamm.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
25. November 2011, 10:12
Otsi:

Ava täpsem otsing