Keda peaks valima ettevõtlik inimene?

Meelis Mandel 25. veebruar 2011, 00:00

Üheksa päeva pärast valime uue riigikogu. Äripäev ütleb oma eelistuse välja nädala pärast. Praegu saab veel plusse ja miinuseid kaaluda. Arvan, et seekord pole ettevõtlikul inimesel ühtegi täiesti head valikut, mistõttu sõltub palju tulevasest koalitsioonist ja sõlmitavatest kompromissidest.

Reformierakond. Plussiks soov mitte käppida maksusüsteemi, ettevõtjale sobiliku parempoolse ilmavaate jagamine. Kasuks on rahandusminister Jürgen Ligi kaalukas roll. Peaministri parteid ei sobi mitte toetada, kostis kunagi üks Reformierakonna rahastajatest. Miinusteks aga partei ja tema juhi Andrus Ansipi suutmatus dialoogi pidada, püüd viia seadusloome riigikogust ministrite käsul töötavate ametnike tubadesse ja ringkaitse ebaeetiliselt käitunud erakonna tippude suhtes. Kui oravad võtavad aegade suurima häältesaagi, on Ansip sõna otseses mõttes taevas. Kas maapealne elu teda enam siis huvitabki?

IRL. Igavene teine, kes üritab suure venna tagant publikule lehvitada, kasutades selleks mõnigi kord vähe veidraid viise ja retoorikat, kuid muidu igati ettevõtjasõbralik erakond valitsusse. IRLi roll on seni olnud takistada Reformierakonnal taevasse tõusta. Kaheldav on senise juhi Mart Laari motivatsioon pikalt jätkata. Kuna ta Twitteris võttis vastu mu kihlveopakkumise (et ta teatab loetud nädalate pärast lahkumisest suurest poliitikast), võib ta selle otsusega veidi kauem oodata.

Kuid IRLi valija peaks siiski arvestama reaalse võimalusega, et erakonna juhiks saab Juhan Parts.

Või keegi kolmas.

SDE. Päris sümpaatne uus juht Sven Mikser, kes mänedžerina küll teadmata suurus. Sotside majandusprogramm on ettevõtjale õudne, kuid nagu elu on näidanud, ei hoia nad sellest valitsusse saamise nimel kinni. Allikakaitseseaduse vastu hääletasid nad samuti.

Keskerakond. Valimisprogramm meeleheitlik ja ettevõtja jaoks sarnane sotside omaga, kuid erakond, kes pole juba aastaid valitsuses olnud, on kompromissialdis. Suurim probleem on end poliitiliselt nurka mänginud juht Edgar Savisaar, kelle tagasiastumine valimiste järel erakonna valitsusse viimiseks võiks olla mängitav käik.

Eesti elanikud pole ajaloos kunagi varem nii hästi elanud kui praegu, omariikluse 93ndal sünnipäeval. Teisalt aga olen kuulnud inimesi kõnelemas, et ega kapitalism ole ometi jõudmas kohta, kus pingutust ei premeeritagi? Tee, mis tahad, kuid ei isiklik sissetulek ega ettevõtte müük ei suurene. Ära hakkab tüütama, kas pole? Pingutame püksirihma, eristume üle jõu elavatest riikidest, kuid tasu selle eest? Üks tasu oleks hea tulevane valitsus.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
24. November 2011, 18:48

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing