Võnked Ameerika saetööstuses mõjutavad Eestitki

25. veebruar 2011, 00:00

Kanada analüütik Peter Woodbridge leiab, et Põhja-Ameerika saetööstuses toimunud struktuursed muutused võivad põhjustada suuri muudatusi maailma saetööstuses.

Need muudatused on jäänud praeguse majanduslanguse varju, kuid võivad pikemas perspektiivis mõjutada maailma regioonide saetööstuste konkurentsivõimet.

USA okaspuu saematerjali tarbimise taastumine senise tipptasemeni, umbes 150 miljonit kuupmeetrini aastas võtab aega, sest elamuehituse mahud on mitu korda vähenenud, aga 2016. aastaks viivad demograafilised ja muud fundamentaalsed põhjused tarbimise senise mahuni tagasi. Senini on umbes 80% Põhja-Ameerikas toodetud okaspuu saematerjalist leidnud väljundi ehitusturule.

USA ehitus seisab. Euroopale on soodne, et USA ehitusturu taastumine on seotud rohkem USA lõunaosa ja Mehhiko lahe piirkonnaga, läänerannikul ja Kesk-Läänes taastub ehitus aeglasemalt, sest tühjadest majadest paikneb 70% sealses 11 osariigis.

Briti Kolumbia Kanadas oli enne majanduskriisi sedavõrd suur puidutarnija, et iga viies USAs ehitatud elamu tehti sealt pärit okaspuu saematerjalist. USA kaitsetollid sundisid sealseid saeveskeid juba enne kriisi Jaapanis ja Hiinas turge otsima.

Kui Kanada okaspuu saematerjali eksport Jaapanisse langes aastatel 1996-2009 peaaegu kolm korda, siis 2011. aastaks prognoositakse korralikku tõusu eelmise aastaga võrreldes.

Keerdmänni palkide kvaliteet on juba praegu sedavõrd langenud, et madalama kvaliteedi osa toodangus on suurenenud ja kõrgema kvaliteedi kättesaadavus halvenenud. Selline ootamatu ja suur muutus toob kaasa kolm sündmust.

Esiteks. Kuna Hiinasse on juba müüdud suuri koguseid madalama kvaliteediga okaspuu saematerjali, siis tekib USA turul mõningane puudujääk sellisest materjalist.

Teiseks on Hiina turg seni veel embrüonaalses seisundis. Paljud tööstused ja sektorid alles õpivad okaspuu saematerjali kasutama, kasvab ka nõudlus parema kvaliteedi järele. Kuna Venemaa palkide pääs Hiinasse on piiratud ja saetööstuse tootmisvõimsus ning muu infrastruktuur puudulikud, siis tähendab Hiina turu kasv puidu kättesaadavuse halvenemist Põhja-Ameerikas.

Kolmandaks. Kui kogu maailmas halveneb sobiva hinnaga kõrgema kvaliteediga saepalkide kättesaadavus, siis Põhja-Ameerikas on palkide kättesaadavus siiski paranemas, ent aeglasemalt senisest.

Puiduhinnad tõusevad. Globaliseerumine ja uute turgude, nagu Hiina, kasv tõotavad maailma okaspuu saematerjali tootjatele nõudluse suurenemist ja sellega kaasnevat hindade tõusu. See toob kaasa uute toormeallikate ja alternatiivsete materjalide kättesaadavaks muutumise.

Praeguse taastumistsükli erinevus varasematest on selles, et nõudluse rahuldamiseks vajaliku saematerjali pakkumise saavutamiseks peavad nii regionaalsed kui ka maailmaturu hinnad olema palju kõrgemad, kui nad ajalooliselt on olnud.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    24. November 2011, 18:48
    Otsi:

    Ava täpsem otsing