27. veebruar 2011 kell 12:09

Iirimaal tuleb võimule opositsioon

Iirimaa kaks suuremat opositsiooniparteid moodustavad tõenäoliselt uue koalitsioonivalitsuse. Senine valitsuspartei Fianna Fail sai reedestel valimistel rekordilise kaotuse osaliseks.

Esialgsetel tulemustel kogusid opositsioonilised Fine Gael ja Tööpartei kokku 57 protsenti häältest. Viimased 14 aastat valitsenud Fianna Faili toetus langes 42 protsendilt 15-nele. Fine Gael kogus 36,1 protsendi valijate toetuse, Tööpartei poolt hääletas 20,5 protsenti valijaist, mis on kõigi aegade parim tulemus.

Uueks peaministriks saab tõenäoliselt Fine Gael liider Enda Kenny. Kenny on lubanud Euroopa Liidult ja IMF-ilt välja kaubelda abilaenule uue intressi, Tööpartei on teatanud maksumäärade tõusust.

Uus parlament peaks tulema kokku 9. märtsil. Esialgse seisuga on Fine Gael saanud 15 kohta, Tööpartei 10, Sinn Fein 4, Fianna Fail kaks ja Sotsialistlik Partei 1 koha. Parlamendikoht on kindel ka viiel sõltumatul kandidaadil, teiste seas said valituks Sinn Feini liider Gerry Adams ja endine rahandusminister Brian Lenihan.

Uus valitsus pärib majanduse, mis on langenud viimase 3 aastaga 15 protsenti, tööpuudus on kolmekordistunud 13,4 protsendile. Eelarvedefitsiit ulatub 32 protsendile SKP-st.

Autor: Katri Soe-Surén

Hetkel kuum