Mis juhtus Ligiga?

Katariina Krjutškova, Alyona Stadnik 27. veebruar 2011, 12:54

Rahandusminister Jürgen Ligi skeptiline sõnavõtt sotsiaalmaksu lae mõttekusest  võib näidata Reformierakonna kompromissi tulevases valitsuskoalitsioonis.

Äripäevale ütles Ligi, et sotsiaalmaksu lagi ei ole tema esimene eelistus tööjõumaksude langetamisel ja Päevaleht on temast valesti aru saanud. "Minu vastus on lehes täielikult moonutatud - lõigutud, meelevaldselt rõhke asetatud ning kaduma on läinud isegi õige küsimus,“ märkis ta.

„Tegelikult  mahun ma Reformierakonna programmilistesse seisukohtadesse maksunduses kenasti, enamgi, olen ise selle lõigu, sealhulgas sotsiaalmaksu lae alandamise kui ühe meetmetest sõnastanud."

Päevalehele ütles Ligi, et ta ei ole sotsiaalmaksu lae fänn ning tal tekib kerge iiveldus, kui seda nimetatakse Eesti majanduse suureks päästerõngaks. „Keegi ei ütle, et kui seada lagi, siis kuidas saavad tervisehoiu- ja pensionikulud kaetud. Seda lage pole võimalik tõmmata nii madalale, et ta ühest küljest annaks tuntavat efekti ja teisalt ei tooks kaasa talumatult suurt väljaminekut sotsiaalsüsteemile,“ lausus Ligi Päevalehe intervjuus.

Ligi: sotsmaksu ülempiir üksi pole majanduse päästerõngas

Ligi täpsustas Äripäevale, et tegelikult ta rääkis, et Reformierakond pooldab tööjõumaksude alandamist, sest need on kõrged, seega tuleb esimesena hakata langetama töötuskindlustusmakse. „Et edasine sõltub kõik eelarve võimalustest ja meil on valikutena programmis mitu alternatiivi, millest mina eelistan tulumaksu alandamist (koos maksuvaba miinimumi tõusuga). Sotsiaalmaksu lae teemal küsiti eraldi seletust, mispeale põhjendasin, miks see ei ole mu järgmine eelistus programmis nimetatutest: mulle on vastumeelne kuulda, justkui oleks see Eesti majanduse üks ja suur päästerõngas,“ lausus Ligi.

Ligi sõnul tuleb tegelikult rääkida, kuhu lagi tõmmata, kuidas kompenseerida haige- ja pensionikassa kaotus ning täpsustada, kui paljudele ettevõtetele töökohtadele selline panus oluline on. „Tuleb rõhutada, et eelarve on meil puudujäägis, mistõttu peame olema eriti nõudlikud ka kõige ahvatlevamate meetmete hinnaarvutuste suhtes,“ kommenteeris Ligi.

Simson: sotsmaksu lagi tekitab miljardikroonise augu

Keskerakonna aseesimees Kadri Simson on ka seda meelt, et Reformierakonna poolt pakutud sotsiaalmaksu lagi tähendab esimese hooga üle miljardi kroonist auku pensioni- ja haigekassasse.

„Kindlasti see tekitab ka rohkem kahju, kui ta kasu saab tekitada. Samas rääkides ettevõtjatega tuleb välja, et liiga suured tööjõumaksud on mureks ka väiksemate palgaliste inimeste puhul,“ kommenteeris Simson.

Simson märkis, et kindlasti järgmise nelja aasta jooksul tuleb avada debatt sellel teemal, kas ettevõtlusel oleks soodsam säästa ettevõtte tulumaks aga selle arvel vähendada tööjõumaksu.

„Reformierakond on sõnastanud kõik oma lubadused sedasi, et kui neil võimalus tekkib, mis tähendab seda, et kui nad on oma programmis öelnud, et nad ei kavatse eriti mitte midagi järgmise nelja aastaga muuta. Nad on nimetanud, et nad kavatsevad jätkata seisakud, kus tänane Eesti on,“ rääkis Simson.

Simsoni sõnul võib-olla on see esimene välja öeldud asi, et tegelikult ollakse tänase olukorraga rahul.

IRL-i jaoks tuli Ligi sõnavõtt üllatusena

IRL erakonna esimehe Mart Laari sõnul on IRL Ligi seisukohavõtust tagasihoidlikult öeldes üllatunud. "Reformierakond on tööjõumaksude alandamist nimetanud oma peamiseks prioriteediks. Nende programmi on vastav lubadus sisse kantud," märkis Laar. "Reformierakonna esindajad on sotsiaalmaksule ülempiiri seadmist toetanud ka mitmetes debattides. Sellel taustal kerkib tahtmatult küsimus, mida Reformierakonna programmist peab valija tõsiselt võtma ja mida mitte," lisas ta.

 

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    02. March 2011, 09:02
    Otsi:

    Ava täpsem otsing