Reformierakond võib ohverdada sotsmaksu ülempiiri

Alyona Stadnik 28. veebruar 2011, 00:00

Päevalehele ütles Ligi, et ta ei ole sotsiaalmaksu lae fänn ning tal tekib kerge iiveldus, kui seda nimetatakse Eesti majanduse suureks päästerõngaks. "Keegi ei ütle, et kui seada lagi, siis kuidas saavad tervisehoiu- ja pensionikulud kaetud. Seda lage pole võimalik tõmmata nii madalale, et ta ühest küljest annaks tuntavat efekti ja teisalt ei tooks kaasa talumatult suurt väljaminekut sotsiaalsüsteemile," lausus Ligi Päevalehe intervjuus.

Tööjõumaksude alandamiseks mitu võimalust. Ligi täpsustas Äripäevale, et tegelikult ta rääkis, et Reformierakond pooldab tööjõumaksude alandamist, sest need on Eestis suhteliselt kõrged, ning et esimesena saame hakkama töötuskindlustusmakse alandamisega. "Edasine sõltub kõik eelarve võimalustest ja meil on valikutena programmis mitu alternatiivi, millest mina eelistan tulumaksu alandamist (koos maksuvaba miinimumi tõusuga). Sotsiaalmaksu lae teemal küsiti eraldi seletust, mispeale põhjendasin, miks see ei ole mu järgmine eelistus programmis nimetatutest: mulle on vastumeelne kuulda, justkui oleks see Eesti majanduse üks ja suur päästerõngas," lausus Ligi.

Ligi sõnul tuleb tegelikult rääkida, kuhu praeguse 33protsendise sotsiaalmaksu määra puhul lagi tõmmata, kuidas kompenseerida haige- ja pensionikassa kaotus, ning täpsustada, kui paljudele ettevõtete töökohtadele selline panus oluline on. "Tuleb üle rõhutada, et eelarve on meil puudujäägis, mistõttu peame olema eriti nõudlikud ka kõige ahvatlevamate meetmete hinnaarvutuste suhtes," kommenteeris Ligi.

Koalitsioonipartner on üllatunud. IRLi esimehe Mart Laari sõnul on IRL Ligi seisukohavõtust tagasihoidlikult öeldes üllatunud. "Reformierakond on tööjõumaksude alandamist nimetanud oma peamiseks prioriteediks. Nende programmi on vastav lubadus sisse kantud," märkis Laar.

Kuna Reformierakonna esindajad on sotsiaalmaksule ülempiiri seadmist toetanud ka mitmetes debattides, kerkib sellel taustal Laari sõnul tahtmatult küsimus, mida Reformierakonna programmist peab valija tõsiselt võtma ja mida mitte.

Keskerakonna aseesimehe Kadri Simsoni sõnul ei ole Reformierakonna valimislubaduste põhjal suuri muudatusi oodata. "Reformierakond on sõnastanud kõik oma lubadused sedasi, et kui neil võimalus tekib. See tähendab, et nad ei kavatse järgmise nelja aastaga eriti mitte midagi muuta," rääkis Simson.

Tema sõnul on Reformierakond võib-olla esimest korda välja öelnud, et tegelikult on nad praeguse olukorraga rahul.

Simson on ka seda meelt, et Reformierakonna pakutud sotsiaalmaksu lagi tähendab esimese hooga üle miljardi kroonist auku pensioni- ja haigekassasse. "Kindlasti tekitab see ka rohkem kahju, kui ta kasu saab tekitada. Samas rääkides ettevõtjatega tuleb välja, et liiga suured tööjõumaksud on mureks ka väiksemapalgaliste inimeste puhul," ütles Simson.

Politoloog Rein Toomla arvates on võimalus, et Jürgen Ligi kutsub Reformierakonda korrale. Toomla meenutas esimest valimisdebatti, kus oli ka Jürgen Ligi. "Ligi käitus seal ja tundub, et käitub ka nüüd kui rahandusminister, mitte kui valimiste missioonäär. Kõik teised - võib pilklikult öelda valimistel missioonärid - lubavad ühte, teist või kolmandat. Ligi ütleb samal ajal rahandusministrina, et see asi ei sobi, sest selleks ei ole raha ega muid vahendeid," kommenteeris Toomla.

Toomla sõnul on võimalik, et siin on eriskummaline vastuolu Jürgen Ligi ja erakonna valimisplatvormi vahel.

Riik hoiab kiivalt kinni 90ndatel hästi töötanud maksusüsteemist. Nüüd vajab see süsteem kohendamist uutele väljakutsetele. Majanduses tekkinud struktuurseid probleeme sotsiaalmaksu lagi osaliselt ja pikaajaliselt aitabki lahendada.

Loomulikult ei ole sotsiaalmaksu piiramine imerohi, aga see oleks vähemalt esimene väike märk, et riik on tegelikult otsustanud hakata muutma majanduse struktuuri kaasaegsemaks.

Lühiajaliselt tekitab sotsiaalmaksule lae seadmine riigieelarves väiksemat laekumist, aga sarnaselt reinvesteeritud ettevõtte tulumaksu kaotamisega maksulaekumine mõne ajaga taastub ja pikaajaliselt hakkab ületama eelnevat laekumist. Lühiajaliselt tekkiva eelarveaugu katteks võib kaaluda mitmeid võimalusi.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    24. November 2011, 18:48
    Otsi:

    Ava täpsem otsing