Üksikkandidaatide avalik ühispöördumine

02. märts 2011, 00:00

Avalik pöördumine vabariigi valimiskomisjonile, riigikogus esindatud erakondade esimeestele ning üleriigilisele meediale. Meie, üksikkandidaadid, oleme selgelt tunnetanud, et suurele osale Eesti kodanikest on vastuvõetamatu kehtiva valimissüsteemiga sätestatud häälte ülekandumine erakonnanimekirjades.

Andes oma hääle Jürile, läheb see hoopis Jaanile, kes on nimekirjas eespool ning kelle maailmavaade ja eetika võib erineda Jüri omast enam kui päev ööst. Valimistulemused ei sõltu mitte valijate, vaid parteinimekirja koostajate tahtest. See on viinud olukorrani, kus Toompeale saanud isikud ei tea, kes on nende valijad, ja valijad ei tea, kes on nende saadikud.

Selline süsteem on tekitanud valijates kahtluse, et nii juhtub ka üksikkandidaatidega. Nii meedia kui ka suurerakondade juhtfiguurid on võimendanud seda kahtlust erapooliku seisukohaga, et valituks mitteosutunud üksikkandidaatidele antud hääled "libisevad" erakondadele vastavalt nende poolt saavutatud hääletusprotsendile. Riigikogu valimise seaduse N 62 seda seisukohta ei kinnita.

Kahjuks on vabariigi valimiskomisjon olnud siiani enam kui tagasihoidlik antud teema käsitlemisel ning rahvale selgituste jagamisel. Käesoleva avaliku pöördumise sisuks ongi eeskätt ettepanek vabariigi valimiskomisjonile teavitada avalik-õigusliku meedia ja teiste infokanalite kaudu valijaskonda üksikkandidaatidele antud häälte saatusest vastavalt kehtivale seadusele.

Meie, käesoleva pöördumisega liitunud üksikkandidaadid, anname siinkohal ühtlasi teada, et osutudes 6. märtsil valituks riigikogusse, asume muutma kehtivat valimisseadust. Meie eesmärk on kaotada ära häälte ülekandemehhanism, et valituks osutuks vaid isiklikult saadud häälte alusel enam hääli saanud kandidaadid. Peame äärmiselt oluliseks austada valija tahet valida riigikokku konkreetset inimest, kellele antud hääl jääb temaga seotuks.

Usume, et see toob endaga kaasa hoopis kõrgema saadikuvastutuse, mida Eesti inimesed on kaua oodanud.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
24. November 2011, 18:48

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing