KUIDAS palgata välismaalast?

Kadrin Karner 03. märts 2011, 00:00

"Kogu protseduur ise on suhteliselt pikk, alates mõttest kuni töötaja reaalse tööle tulekuni võib minna kolm kuud. Kui bürokraatiat ei karda, siis pole põhjust ka mitte värvata," julgustas välismaalaste palkamise kogemusega Webmedia personalispetsialist Katre Meos.

Töötukassa soovitab tööandjal alustada kolmenädalase avaliku konkursi korraldamisega Eestis. Kui sobivat kandidaati ei leita, saab taotleda töötukassa luba välismaalase töölevõtmiseks, rääkis töötukassa teenusejuht Imbi Must. "Aitame otsida sobivaid kandidaate ka töötukassas arvel olijate hulgast," lisas ta. Kolmenädalast avalikku konkurssi saab tasuta teha töötukassa iseteenindusbüroo kaudu. Lisaks võib kuulutada tööportaalides ja üle- eestilise levikuga päevalehes, selgitas Must.

Taotlus peab olema põhjendatud. Töötukassasse luba taotlema minnes soovitab Meos kaasa võtta taotluse välismaalase palkamiseks, tulevase töötaja passi, kõik tema haridust ja töökogemust tõestavate dokumentide koopiad ja ka avaliku konkursi tegemist tõendava töökuulutuse koopia.

Must lisas, et töötukassale esitatud taotluses peaks olema põhjendatud, miks just seda inimest palgata soovitakse.

Advokaadibüroo Tark Grunte ja Sutkiene advokaat Andreas Veeret rääkis nädala alguses toimunud Äripäeva seminaril "Põletavad teema töölepingu seaduses", et välismaalase tähtajalise elamisloa annab politsei- ja piirivalveamet kuni kaheks aastaks ning seda on võimalik korraga pikendada viieks aastaks. Ühtlasi juhtis ta tähelepanu, et välismaalase elamisloas määratakse kindlaks tema Eestis töötamise tingimused, tööandja, ametikoht ja töö tegemise koht ning neid rikkuda ei tohi. Tingimuste rikkumine toob ettevõttele kaasa väärteomenetluse ja maksimaalselt 3200eurose trahvi.

Pere võib kaasa tulla. Kui palgatav välismaalane peaks Eestisse tulema koos perekonnaga, võib elamisloa taotlused esitada ühel ajal ning nende kohta tehakse otsus ühel ajal, ütles politsei- ja piirivalveameti kodakondsus- ja migratsiooniosakonna välismaalaste talituse juhataja Liis Valk.

Ka pere alaealised lapsed või täisealised lapsed, kellel terviseseisundi või puude tõttu ei ole võimalik iseseisvalt elada, saavad tähtajalist elamisluba elama asumiseks vanema juurde taotleda koos oma vanemaga, selgitas Valk.

Eesti tööjõuturg on juba lähiaastail suures tööjõu defitsiidis, mida ei ole võimalik katta kohaliku tööjõuga. See puudutab eeskätt oskustöölisi ja spetsialiste. Tööjõupuuduse on tinginud ühelt poolt Euroopa ühtne tööturg, mis meelitab Eesti töötajaid välismaale, teisest küljest ka haridussüsteem, mis ei valmista ette kõikides sektorites vajaminevaid spetsialiste. Tööturu avamine on hädavajalik, et vältida tööturu ülekuumenemist. Oletuslikult - kui Eestil oleks õnnestunud kinnisvarabuumi ajal leida vajalikud ehitajad välisriikidest, oleksid paljud probleemid tööturul olemata ja tööpuudus oleks palju väiksem.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    24. November 2011, 18:48
    Otsi:

    Ava täpsem otsing