Börsi parimad ja halvimad

Fredy-Edwin Esse, California 02. märts 2011, 12:01

Äripäev võttis kokku Tallinna börsi neljanda kvartali positiivsed ja negatiivsed üllatajad.

Positiivsed üllatajad:

Baltika:
Pärast kolmanda kvartali ebameeldivat üllatust on Baltika näitamas tasapisi paranemismärke ja lõikamas kasu taastuvast rõivaturust. Ettevõtte müügikasv on taastunud oodatust kiiremini ning neljandas kvartalis oli näiteks müük ruutmeetri kohta koguni 21% kõrgem kui aasta tagasi. „Kui ettevõte suudab püsikulude kasvu kontrolli all hoida, toob jätkuv kiire müügi kasv kindlasti kaasa finantstulemuste paranemise ka järgnevates kvartalites,“ kirjutas LHV analüütik Kristo Oidermaa

Arco Vara:
Neljas kvartal oli Arcolt juba signaal, et asjad on paremuse poole pöördunud, sest viimati teeniti kasumit 2007. aasta kolmandas kvartalis. Arco Vara ehitusdivisjon on 2010. aasta neljandas kvartalis kasvatanud tugevalt uute ehituslepingute mahtu, mis Swedbanki hinnangul on vägagi positiivne. „Võib järeldada, et ettevõte on madalseisust väljumas ning äritegevus hakkab taaskord kasumlikuks muutuma,“ märkis analüütik Risto Hunt.

Harju Elekter:
Üks kindlamaid ettevõtteid Tallinna börsil, sest firma pole viimase viie aasta jooksul veel kahjumisse langenud. Küll jäi neljanda kvartali kasum ootustele alla, aga see-eest tuli suurem käibenumber. Swedbanki sõnul jäi Harju Elektri kasumlikkus veidi prognoositule alla toodangu hinnatõusu tõttu. Kuna aga ülejäänud tegevuskulud vähenesid, kahanes Harju Elektri EBITDA (kulumieelse ärikasumi) marginaal aastaga vaid 7,6 protsendilt 7,1 protsendini, märkis pank.

Silvano:
Naistepesutootja näitas taas häid kvartaalseid tulemusi ja annab aktsia tõusule veelgi hoogu juurde. Silvano 2010. aasta müügikäibe suurenemine on olnud tänu tempokale Ida-Euroopa majanduse taastumisele muljetavaldav, leidis LHV. Tulemuste järgselt tõstis Swedbank Silvano aktsia hinnasihi 3,69 euroni.

Kaubamaja:
Neljas kvartal oli Tallinna Kaubamaja jaoks igati korralik ja majandustulemused olid taktis ootustega. Kasuminumber tuli ilus ning käive on kasvamas. LHV sõnul on Kaubamaja heade tulemuste taga seni olnud esiteks väiksemad kulud ja parem varude juhtimine, mis on avaldunud efektiivsuse kasvus ja kõrgemates müügimarginaalides.

Tallinna Vesi:
Kuigi veefirma käive ja kasum mõnevõrra vähenesid, valmistasid need ikkagi positiivse üllatuse. Neljanda kvartali kasumimarginaal küündis samas 64 protsendini. Kuigi läinud kvartali tulemused olid head, siis tuleviku osas on LHV pessimistlik ja soovitab aktsiaid müüa.

Viisnurk:
Viisnurga neljanda kvartali puhaskasum kasvas 45,1 protsenti ja käive kasvas 17,2 protsenti. Kõik ärisegmendid olid kasumlikud ja ettevõtte enda sõnul ollakse kriisist väljumas. Samuti on firma vargsi lubamas paremaid tulemusi käesolevaks aastaks ning investoritele pakkusid firma tulemused rõõmu.

Negatiivsed üllatajad:

Premia:
Firma kvartaalne tulemus ei vastanud eelnevalt seatud ootustele. LHV põhjendab, et oodatust nõrgema tulemuse taga oli just jäätisemüügi üksus, mis kannatas tooraine hindade kiire tõusu tõttu maailmaturul. Swedbank alandas tulemuste järel aktsiasoovitust „hoia“ peale.

Ekspress Grupp:
Aasta tagasi hinnati alla Delfi väärtust kontsernis, mistõttu ei maksa väiksest kasuminumbrist liigselt joovastusse sattuda. Lisaks kahanes aastases võrdluses ka grupi käive. Aktsionäridele tulemused ei meeldinud ja aktsia kaubeldi üle 3% odavamaks.

Merko:
Neljanda kvartali suurim pettumus. Ehitusfirma käive jäi prognoosidele alla ja 4 miljardi eurone kahjum oli negatiivne üllatus. „Merko on pidanud ohverdama kasumit käibe nimel, et püsida Baltimaade ehitusturu selge liidrina. Aga ma arvan, et praegu on turupositsioon olulisem kui kvartalitulemus," märkis ehitusfirma üks suuremaid eraisikust aktsionäre Stefan Andersson. Firma aktsia kukkus tulemuste avalikustamise järel 8,3%.

Nordecon:
Nordeconi tulemused olid ehmatavad isegi Swedbanki ja LHV analüütikute jaoks, kes nii musti numbreid ei osanud ette näha. Nii näiteks lootis LHV Nordeconilt 6,1 ja Swedbank 5,3 miljonit eurot väiksemat puhaskahjumi numbrit. Tulemus ehmatas ka aktsionäre, kes müüsid tulemuste järel aktsia 6,54% odavamaks.

Olympic:
Kasiinoäri on majanduse taastudes selgelt jalgu alla võtmas, millele viitab kasvanud käive, kuid erakorralised kulud tähendasid sisuliselt olematut aastakasumit. Kahjumis mängisid rolli hooajaline Rumeenia ning provisjon Poolas, samas kui tugev online-segment annab lootust paremaks tulevikuks. Investoritele ja analüütikutele tulemus pigem ei meeldinud.

Tallink:
Tallinkile oli raske kohta leida, sest aastatagune kahjum pöörati väikseks kasumiks ja käivet kasvatati 12%, kuid Läänemere juhtivale laevaoperaatorile pandud ootused olid märksa kõrgemad. Pettumus tuli eelkõige kasumi osas, mille prognoosid olid LHV-l, SEB Enskildal ja Swedbankil märksa kõrgemad. Investorid müüsid tulemuste järel aktsia 3,4% odavamaks.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
04. March 2011, 16:42
Otsi:

Ava täpsem otsing