Lepik: fondide likvideerimise otsustas Eften

Birjo Must 04. märts 2011, 00:00

Eften Capital teatas eile, et sulgeb fondid TI Eften Globaalne Portfell ja TI Eften Maailma Pärlid ning lõpetab koostöö Kristjan Lepikuga.

Ajal, mil maailma aktsiaturud olid tõusus, tammusime meie paigal, põhjendas Eften Capitali juhatuse liige Viljar Arakas. "Saime igakuiselt fondivalitseja kahjumit, fonditootluse maht ei olnud piisav ja tegemist oli alatise olukorraga, siis ratsionaalsete inimestena otsustasime selle olukorra lõpetada," lisas ta. Fondide viimase kolme kuu tootlus oli Lepiku kinnitusel vastavalt +2,4% ja 2,6% ehk veidi madalam kui globaalsetel turgudel keskmiselt. Tema sõnul oli umbes 40% fondide mahust rahas ning investeerimisele läheneti konservatiivsemalt.

Mullu septembris uusi fonde tutvustades ütles Lepik, et neile on vundamenti laotud ligi aasta. "Turgudel on hinnad sisenemiseks soodsad ja tõenäoliselt saavad lähemad aastad turgudel olema väga heitlikud, suurte kõikumistega - mis sobib meie aktiivse investeeringute juhtimise stiiliga," sõnas ta toona.

Mõistlik otsus. Aktsiafondide likvideerimist kommenteerides ütles Lepik, et 12 kuud ette vaadates on riskid tema meelest kõrgemad kui võimalused. "Kuna investeerimisfondi struktuuriga on raske positiivset tootlust näidata, kui turud langevad, siis tundub õiglasem investoritele raha tagasi anda, kui igakuiselt haldustasu kasseerida kesisemate võimaluste keskkonnas," rääkis ta.

Fondide sulgemist pooldanud investor Olari Taal ütles, et pole fondide tegevusega lähedalt kursis, kuna peab ennast suhteliselt passiivseks investoriks. "Siiski arvan, et see argument on küllalt õige. Et kui mingil ajal on muud tegevussuunad märgatavalt rohkem efektiivsemad, siis ongi vaja neile keskenduda," lausus ta. Küsimusele, kas ta on oma investeeringus pettunud, Taal vastama ei soostunud.

Arakas ütles, et aktsiafondidega mullu 14. septembril alustades loodeti lisaks Eften Capitali aktsionäride rahale leida fondivalitseja Lepiku kaudu raha ka n-ö vabalt turult. "Praegune reaalsus on see, et umbes 90% olemasolevate fondide mahust on Eften Capitali aktsionäride ja juhtkonna raha, sh ka mina ise miljoni Eesti krooniga," sõnas ta.

Lootus ennast ei õigustanud. Likvideerimise kasuks otsustati Arakase kinnitusel selgelt sellel põhjusel, et kõiki osakuomanikke kohelda võrdselt. Fondivalitsejate vahetamist ei tulnud arutlusele, kuna fondide valitsemine on alati väga fondijuhi- ja meeskonnakeskne äri. "Kui me koostööd Kristjaniga alustasime, panime sellele suuri lootusi. Nagu näha, see ennast ei õigustanud," põhjendas Arakas.

Lepik ütles, et jätkab edaspidi Tark Investoriga ning lisaks on üks uus projekt, millest saab ehk mõne aja pärast rääkida. Igapäevatöös on muutused tema hinnangul üsna väikesed. "Efteniga suhtlemist jätkame, nad on minu hinnangul väga kvaliteetselt kinnisvara suunal tegutsemas, eks edaspidi nende põhirõhk sinna lähebki," lisas Lepik.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
24. November 2011, 18:48

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing