Investor Toomas sai Hispaaniast kingituse

Katre Pilvinski, Romet Kreek 04. märts 2011, 06:59

Investor Toomas oli positiivselt üllatunud, et väärtpaberikontol seisis veidi rohkem Hispaania suurpanga Banco Santanderi aktsiaid, kui neid sai ostetud.

Põhjus oli selles, et pank tegi boonusaktsiaemissiooni, mille kohaselt iga 65 olemas olnud aktsia kohta sai lisaks uue aktsia. Sel teel sai Toomas nullhinnaga lisaks kaheksa aktsiat.

Kui jaanuar lõppes kuises arvestuses kahjumiga, siis veebruar tõi kasumi, kuigi kuu oli keeruline. Veebruaris kasvas portfelli väärtus 0,65 protsendi ehk 1314,21 euro võrra 204 001,29 eurole. Portfelli struktuuris kasvas aktsiate osakaal 60 protsendini. Kuigi hoiuste intressimäärad on nääpsukesed, sai taas hakatud tegema lühiajalisi tähtajalisi hoiuseid – miks jätta raha maha vedelema. Kes senti ei korja, see eurot ei saa. Veebruaris oli tähtajalistel hoiustel 57 000 eurot ehk 27,9 protsenti portfellist. Vaba raha oli 12,4 protsenti.

Eile ostis Toomas juurde portfelli veteranaktsiat Cramot, mida on portfellis juba 2002. aasta aprillist. Seekord sai ostetud 120 Soome ehitusseadmete rendifirma Cramo aktsiat hinnaga 21,05 eurot tükist. Varasemast on Toomase portfellis 680 Cramo aktsiat soetushinnaga 5,09 eurot tükist.

Kuna Rootsis käib ehitusbuum ja Cramo käibest pool tuleb Rootsist, siis tundub see mõistlik tee saamaks osa sealsetest arengutest. Antud ost tõstab Cramo aktsia osakaalu portfellis samasse suurusjärku kolme suurema investeeringuga. Cramo on selle ajaga palju muutnud. Esimeses kvartalis osteti Saksamaa konkurent Theisen, mis avab turu ka Saksamaa, Austria, Šveitsi ja Ungari turgudele. Theiseni ost muudab 2009. käibenumbrite alusel Cramo Euroopa suuruselt teiseks ehitusseadmete rendifirmaks (varem oli viiendal kohal). Sellega möödub Cramo kodumaisest konkurendist Ramirent’ist.

Cramo grupi käibest pool tuli Rootsist. Neljandas kvartalis kasvas Carmo käive Rootsis aastaga europõhiselt 29,9 protsenti (Rootsi kroonis 16 protsenti).
Cramo jäi mullu kahjumisse. Kogu aasta kahjumiks aktsia kohta tuli seitse eurosenti, kuid 2009. aastal oli kahjum aktsia kohta 1,30 eurot. Neljandas kvartalis oli ettevõte kasumlik. Kasumiks aktsia kohta kujunes 28 eurosenti võrreldes 2009. aasta neljanda kvartali 90 eurosendise kahjumiga. Cramo nõukogu tegi ettepaneku maksta läinud aasta eest kümme eurosenti dividendi.

 

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
05. March 2011, 15:12
Otsi:

Ava täpsem otsing