Eetilisus investeerimisel mõjub puhastavalt

Erkki Peetsalu 07. märts 2011, 00:00

Eetiline investeerimine seostub minu jaoks küsimusega, millist maailma me enda ümber soovime ja mida oleme valmis selle loomiseks ise tegema. Tavapärase investori mõtlemisega ei pruugi see esmapilgul haakuda, ent kui püüda haarata laiemat majanduse ja ühiskonna arengupilti, on selge seos olemas.

Maailm on liikumas kasumipõhisest majandusmudelist väärtuspõhise ettevõtluse suunas, kus pelk kasum ei ole ettevõtete eesmärk omaette. Üha enam luuakse ettevõtteid, mis põhinevad sügavamatel väärtustel ning sotsiaalselt vastutustundetu, ebaeetiline või keskkonnavaenulik tegevus ei tule kasumi teenimiseks kõne allagi. Siit võiks tekkida ka teadliku investori rõhuasetus neile äriprojektidele, mis loovad uusi väärtusi, kahjustamata seejuures inimest, teda ümbritsevat kogukonda ja keskkonda.

Esmalt võikski mõelda ja tunnetada, millist elu ma enda ümber soovin näha. Seejärel saab hakata valima sobivaid projekte, lähtudes oma sisetundest ja täiendavast informatsioonist. Tekibki valik: kas investeerida kasiino- ja vaktsiinifirma aktsiatesse või taastuvenergiasse, ökotehnoloogilisse innovatsiooni jne. Raha ja väärtused saavad teineteist toetada, küsimus on teadlikus valikus.

Ettevõtete eetilisuse üle otsustamine muutub ka lihtsamaks, kui tulla oma investeeringute fookusega kodule lähemale. Mida lokaalsemalt suudame oma raha heade ideede teenistusse rakendada, seda suurem kasu tõuseb sellest eetilisest rahapaigutusest nii meile endile kui me majanduskeskkonnale ja ühiskonnale tervikuna. Ühtlasi annab eetilise investeerimise teema tähtsustamine olulise märgi lokaalses majandusruumis tegutsejatele.

Praeguses infoühiskonnas on võimalus olla piisavalt informeeritud, kui mõne konkreetse ettevõtte osas tekib erihuvi. Sotsiaalselt vastutustundlike ettevõtete suhtes on ka ühiskondlik tagasiside sageli vahetum kui n-ö tavamajanduse tegijatele. Kui ettevõte ehib end võõraste sulgedega ja teod erinevad sõnadest, ehk tegelikkus on midagi muud kui kunstlikult loodav kuvand, tuleb see kindlasti peagi välja. Rohelise majanduse kontekstis räägitakse sellest kui rohepesust, mis on sisuliselt sama tugeva miinusmärgiga mõiste kui rahapesu.

Mõneti mõjuks investeerimisel eetilisusele mõtlema hakkamine meie majandusruumile sama puhastavalt nagu Teeme ära prügikoristustalgud me ühiskonnale. Kui praegu on toonasest talgupäevast välja kasvanud maailmakoristuse algatus, siis majandusmaastikule paralleele tõmmates võiks öelda: alustame Eestist eetiliste investeeringutega majandusmaailma koristustalguid.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    24. November 2011, 18:48
    Otsi:

    Ava täpsem otsing