Enne uut mängu

Anu Jõgi 07. märts 2011, 00:00

"Alati on peavastutajaks peaminister. Seega kui me ütleme, et valitsus on keerulisest perioodist hästi välja tulnud, siis me peaksime ka peaministriga rahul olema," kiitis peaministrit ASi G4S Eesti juhatuse esimees Andrus Ossip.

Premia Tallinna Külmhoone juhi Kuldar Leisi arvates pole isegi oluline, kas peaminister on Ansip või keegi teine. "Parempoolsed maailmavaated võiksid olla. Et poleks igapäevast vägikaikavedamist, kelle mõtted peale jäävad. Stabiilsus peaks olema ja Ansip on seda pakkunud," ütles Leis.

Sampo panga juhi Aivar Rehe arvates on Ansip aastatega paremaks läinud. "Teda on valitsusjuhina üha rohkem ja rohkem näha. Positiivne on see, et Ansipit on näha ka Euroopa tasemel, teda kajastatakse rahvusvaheliselt ja see aitab Eestil suures ühenduses pildil olla," märkis Rehe.

Liiga kaua ühel kohal. Stabiilsuse näitamise kõrval toob pikk staaž aga ka ohu rutiini langeda. "Sellesse, et Ansip jätkaks peaministrina, suhtun rahulikult. Ma ei kiljuks rõõmust, aga see oleks täitsa normaalne. Muidugi võiks olla keegi teine vahelduseks, tuleb ehk värskeid ideid," ütles Tartu Maja Betoontooted juht ja üks omanikke Jaan Luts.

E-piima juhi Jaanus Muraka sõnul ei pea peaministri ametikoht olema selline, kus peab elu lõpuni olema. "See võiks olla selline, et inimene töötab sellel kohal 4-8 aastat, aga siis täiega." Krediidipanga juhatuse esimees Andrus Kluge lisas: "Varem või hiljem võib tekkida küsimus, kas see inimene on ikka rahva teener või hoopis ülemus."

Saab meeskonnatööga hästi hakkama. Eesti Loto juhatuse esimehe Heiki Kranichi sõnul on Ansip näidanud, et ta suudab kriitilistes olukordades ratsionaalseks jääda. "Kui me praegu arvame, et suur kriis on juba läbi, siis nii see pole. Ülejõu elamist Ansipi puhul tõenäoliselt ei juhtu," lisas ta.

Fortum Termesti juhatuse liige ja tehnikajuht Mati Tatar ütles, et talle on sümpatiseerinud Ansipi sihikindlus ja oskus raskeid otsuseid vastu võtta. "Aga ma kardan, et Ansipil võib edust peapööritus tulla. Tema esinemistest on vahel seda juba läbi kumanud - ta on juba liialt kindel oma otsustes. Vahel võiks ta võib-olla kaheldagi ja pikemalt mõelda," soovitas Tatar.

DSV Transport ASi juht Jaan Lepp ütles: "Positiivne on kindlasti see, et ta on väga kindlameelne, negatiivne see, et ta on liiga kindlameelne."

TREF tegevdirektor Andres Gailit nendega nõus pole. "Ansip ei ole seda tüüpi, et tal võimust katus sõitma hakkaks. Seni polnud keegi suutnud ka neli aastat järjest valitsusjuht olla," tunnustas ta Ansipit. Isegi vähemusvalitsusega on suutnud hakkama saada, lisas Viisnurga juhatuse esimees Andres Kivistik.

ASi G4S Eesti juhatuse esimees Andrus Ossip hindab Ansipit meeskonna juhina: "Eks iga partei minister tahab aeg-ajalt soolomängu mängida, samas on Ansipil õnnestunud ministrid ühtse meeskonnana tööle panna."

ASi Infotark tegevdirektor Jüri Ross peab Ansipi tugevuseks eesmärkide seadmist ja nende poole liikumist. "Nõrkuseks on ilmselt see, et ta ei taha opositsiooni ettepanekuid kuulata ja nendega arvestada," nentis Ross. Ka Valior ASi juhatuse liikmele Ants Tammele on jäänud mulje, et opositsiooni ettepanekud on maa sisse tambitud. "Neid oleks võinud natukene lähemalt uurida. Ansip kipub praegu oma jõupositsiooni ära kasutama," tõdes ta.

Venemaa-poliitika toob kõige rohkem nurinat. Kõige rohkem etteheiteid saab Ansip ettevõtjate käest Venemaasse suhtumise pärast. Murakas toob Ansipile eeskujuks Soomet. "Peab olema oskus naabritega hästi läbi saada, mitte tülli minna. Mina eeldaksin valitsusjuhilt rohkem ideid ja mõtteid selle kohta," ütles ta.

Holmen Mets juhataja Tanel Tuuleveski on veelgi karmim. "Mulle ei meeldi, et meie suhted Venemaaga kannatavad Ansipi pärast. Nii kaua, kui tema peaminister on, on venelastel väga raske Eesti valitsusega mingeid uusi suhteid luua," arvas ta.

Eesti Posti juhatuse esimehe Ahti Kallaste arvates on Ansipil raskem kui neil, ettevõtete juhtidel. "Valitsusjuhina on kogu toimuv avalikkuse tähelepanu all ja tegutseda tuleb mitmel rindel. Ettevõtet juhtida on selles olukorras lihtsam, teed oma igapäevast rasket tööd ja see, mis ettevõttes toimub, jääb siiski nelja seina vahele," nentis Kallaste.

Oleks halb öelda, et vahet pole, kuid põhimõtteliselt poleks midagi, kui ta jätkab. Samas poliitilistel positsioonidel olevad riigijuhid ei tohiks oma kohal liiga kaua olla. Varem või hiljem võib tekkida küsimus, kas see inimene on ikka rahva teener või hoopis ülemus.

Ma ei soovi peaministrit Andrus Ansipit peaministrina näha, sest mulle ei meeldi tema poliitika. Mulle ei meeldi tema rahvuspoliitika ja majanduspoliitika. Kolmandaks ei meeldi mulle tema perede ja pensionäride poliitika. Tugevusi ei oska välja tuua. Sporti teeb ta hästi.

Kui Ansip jätkaks, poleks mul selle vastu midagi. Mulle meeldiks. Ansipi üks tugev külg on see, et ta on suutnud raskel ajal olla positiivne ja suutnud rahvast motiveerida. Tahaks, et ta julgustaks ka neid otsuseid, mis pole nii populaarsed. Võib-olla haldusreform, mis on toppama jäänud.

Peaminister võiks vahetuda. Ansipi tugevuseks on see, et ta oskab hästi esineda ja paljudest asjadest rääkida, kuid sisuliselt midagi ütlemata. Ta on hea demagoog. Tema miinuseks on see, et ta pole konkreetselt midagi teinud, istub oma ametipostil ja julgeid asju välja ei ütle. Kõik, mis riigis head juhtub, juhtuks justkui tänu temale ja kedagi teist välja ei tooda.

Noh, kui Ansip pärast valimisi jätkab, on vähemasti teada, mida oodata. Erilisi illusioone mul siis ei ole, töökohti juurde ei looda ja Eesti ettevõtete vastu suurt huvi pole, kuid nagu varasem näidanud on, pole Ansipi valitsus ka väga hukatuslik. Miinuseks on kindlasti need paljud asjad, mida Ansip on lubanud mitte kunagi teha, kuid pärast on ikkagi tulnud teha.

Ansipi tugevused: toetub faktidele, numbritele, hea mälu, suudab välja tuua konkreetseid näiteid. Nõrkus - nagu kõik poliitikud, langeb aeg-ajalt demagoogiasse, aga võib-olla tuleb poliitikute puhul sellega lihtsalt leppida.

Dialoogioskus on keeruline, kuid kasulik oskus, peaminister Ansip võiks seda oskust tihedamini kasutada. Loodetavasti suudab ta järgneval valitsemisperioodil vältida ohtu stagneeruda, Eesti riigi majandus on veel üsna savijalgadel.

Mina olen sada protsenti vastu, et Ansip jätkaks peaministrina. Ansip on kohati nagu diktaator. Ta on minu arust väike Hitler. Võib-olla on see tema tugevus, aga paljudele läheb see vastupidi korda. Ajab närvi, noh.

Ansipi tugevused on kindlasti sihikindlus, järjepidevus, oskus oma ideid ja tahet läbi suruda ja läbi viia. Ilmselt ka lubadustest kinnipidamine suures osas on tema tugevus. Nõrkuseks võib pidada tema liigset autoritaarsust, natuke rohkem võiks teistega arvestada, kuulata oponente rohkem.

Peaministri tööle annan hindeks hea. Hea on see, et maailmavaade, mida ta esindab, on viimasel ajal ratsionaalsemaks ja praktilisemaks muutunud. Muidugi tema vahepealsed sõnavõtud ning tööandjate manifesti pihuks ja põrmuks tegemine ei näita kõige paremat valgust.

Ansip ei ole jätkamiseks parim valik, aga ta on tänu põikpäisusele suutnud kriisiaja rasked otsused läbi suruda. Väljugem pidevast SKT ja majanduskasvu võrdlemisest teiste ELi riikidega ja tehkem pigem oma asja, edendagem eksporti ja suhtlemist ka EList väljapoole, ärgem kartkem ka majandussuhteid idanaabriga - kui Ansip sellega hakkama saaks, võiks ta ka jätkata.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    24. November 2011, 18:48
    Otsi:

    Ava täpsem otsing