1,40 dollari piir ületatud

Katri Soe-Surén 08. märts 2011, 00:00

Euro murdis esmaspäeval läbi psühholoogiliselt olulise 1,40 dollari piiri. Euro tõusu pidurdas korraks reitinguagentuur Moody'se teade Kreeka reitingu langetamisest, mis kukutas euro poole USA sendi võrra, 1,3956 dollarile. Peagi oli euro aga jälle tagasi üle 1,40 dollari taseme.

Dollar langes lisaks eurole ka Jaapani jeeni ja Suurbritannia naela suhtes. Ka Hiina jüaan tõusis dollari suhtes rekordtasemele, pärast seda, kui peaminister Wen Jiabao oli laupäeval teatanud, et Hiina keskendub inflatsiooniga võitlemisele ja ergutab sisetarbimist.

Suurem osa vaatlejatest lähtub nüüd sellest, et Euroopa Keskpank kergitab 7. aprillil intressimäära 25 baaspunkti võrra ehk siis 1,25 protsendile. Erinevalt eurotsoonist ei ole USAs baasintressi tõusu lähitulevikus oodata.

Keskpank kardab palkade ja hindade ülespoole kerimist. Euroopa Keskpanga president Jean-Claude Trichet kinnitas eile Baselis veel kord inflatsiooni vastu võitlemise vajalikkust. "Me kõik oleme kohustatud hoidma inflatsiooni kindlalt ohjes," ütles Trichet.

Ühtehoid inflatsioonivastases võitluses ei tähenda siiski mitte seda, et kõikjal peaks langetama sarnaseid otsuseid. Nii on eriti suur inflatsioonist tuleneva majanduse ülekuumenemise oht arenevate turgudega riikides, samas on just need riigid globaalse kasvu õhutajad. Trichet' mure on see, et kasvavad nafta- ja toiduainehinnad kahjustavad hinnastabiilsust. Euroopa Keskpank peab ära hoidma selle, et tekib palkadest ja hindadest ülespoole keriv spiraal.

Esialgu ennustatakse rahulikku börsinädalat ja euro püsivat tõusu dollari suhtes. Kauplemispiirid euro ja dollari vahel peaksid jääma 1,3930 ja 1,4080 dollari vahele, pakkus uudisteagentuur Reuters. "On pisut halbu uudiseid seoses Kreeka reitingu alandamisega ja Iirimaaga, kes üritab soodsamaks kaubelda oma laenutingimusi. Kuid on veel liiga vara muretseda selle pärast, et see eurot tõsiselt kahjustab," ütles Reutersile Nordea valuutastrateeg Niels Christensen.

Kuidas euro dollari suhtes edasi käitub, otsustavad USA tööturu andmed. Viimased on olnud suhteliselt head ja kinnitavad, et USA majandus on tõusujoonel. Veebruari tööpuudus langes üllatuslikult 8,9 protsendile. Head on ka konjunktuuri näitajad ning USA Föderaalreserv hakkab tõenäoliselt vaikselt likviidsust piirama. Esimest intressimäärade tõusu on oodata sügisel.

Simple Investi teabekirja välja andva Roland Fressli sõnul lõikab euro Euroopa Keskpanga intressimäärade tõusust kasu lühiajaliselt, kuna investeerimine Euroopasse muutub atraktiivsemaks. Euro võib dollari suhtes ta hinnagul tõusta kuni 1,430ni. Edasi läheb asi aga keerulisemaks, kuna kõrgemad intressimäärad raskendavad võlakriisi, investorid paigutavad oma raha uuesti dollarisse ja kulda ja suruvad euro tagasi 1,1850-le.

Eile vaatasid ka suured pangad euro hinnasihte üle. Investeerimispank Morgan Stanley kergitas euro aastalõpu prognoosi 1,24 dollarit 1.45 dollarini. Standard Chartered näeb valuutat aasta keskel senise 1,20 dollari asemel 1,42 dollaril.

Standard Chartered tõstis eile hommikul jõuliselt euro lühiajalist prognoosi dollari vastu. Kui aasta alguses ennustas Aasia suunale orienteeritud pank, et Euroopa ühisraha liigub aasta keskel nii tugeval tasemel kui 1,20 dollaril, siis nüüdseks lennutati hinnasiht 1,42 dollarini.

Standard Chartered toob USA dollari osas negatiivselt välja kasvava nafta hinna, kuna Ühendriigid on maailma suurim musta kulla netoimportija. Nafta hind on osaliselt maailmamajanduse taastumise, kuid peamiselt Lähis-Idas kasvavate pingete tulemusena kerkinud paari kuuga 20 dollarit barrelist. "Kuna me oleme pidanud nafta hinnaprognoosi märkimisväärselt kergitama, tuleb meil ka oma prognoositud USA dollari ralliga (euro suhtes) oodata kuni aasta teise pooleni," märgib pank.

Dollarit rõhuva faktorina toob pank välja ka Euroopa Keskpanga juhi Jean-Claude Trichet', kes on alates jaanuarist võtnud üllatuslikult sõna inflatsiooniga võitlemise vastu ning on seda hoiakut veebruaris ja märtsis kinnitanud.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    24. November 2011, 18:49
    Otsi:

    Ava täpsem otsing