Mikser: Savisaarest sõltub Reformierakonna opositsiooni jätmine

Hannes Sarv 08. märts 2011, 00:00

Sotside juht Sven Mikser kinnitab, et teoreetiliselt oleks võimalik ka Reformierakond jätta opositsiooni, aga see eeldab muutusi Keskerakonna juhtkonnas.

Teie peate kõige tõenäolisemaks praeguse valitsuskoalitsiooni jätkamist? Ma usun, et küllap on ka seal teistsuguseid vaateid, ja ma usun, et paljud sotsiaalsed reformid tuleb niikuinii ära teha järgneva nelja aasta jooksul. Päris nii paremale, nagu me oleme kaldunud ja nagu on ka mõista andnud, et soovivad tulevikus suunata oma poliitikaid Reformierakond ja IRL, minna ei saa. Samas kui me vaatame seda matemaatikat, siis tõepoolest Reformierakond on välistanud koostöö Edgar Savisaare juhitava Keskerakonnaga, sotsiaaldemokraatidega oleks kokku väga napp enamus. Ülejäänud variandid - IRL, Keskerakond või midagi muud - ei anna ka kokku enamust. Kõige tõenäolisem nelja parlamendierakonna puhul on kaheparteiline koalitsioon, nii et neid võimalusi väga palju ei ole.

Tõenäoline võib ju olla ka, et omavahel ei saa kokkuleppele IRL ja Reform. Reform võib ju pöörduda ka sotside poole. Me oleme valmis läbi rääkima ja enne läbirääkimiste algust on võimatu öelda, milleni need läbirääkimised võivad viia.

Mis on need asjad, millest te mingil juhul ei loobu? Seda küsimust on mulle viimase kahe nädala jooksul ilmselt kõige sagedamini esitatud ja vastus saab olla ainult üks - enne läbirääkimisi ei loobu me mitte millestki. Sellega me nõrgestaksime oma läbirääkimiste positsiooni.

Meil on omad prioriteedid. Kindlasti meie prioriteedid on seotud sotsiaal- ja peretoetustega, lastetoetustega, laste vaesusest välja toomisega, on seotud haridusega. Need on kindlasti kõige olulisemad teemavaldkonnad. Aga nimetada ära meie häid algatusi, milles me võime kompromisse teha, see ei ole tark taktika. Praegu ma saan öelda ainult seda, et enne läbirääkimiste algust ei tagane me millestki.

On võimalus, et läbirääkimised tulevad ja kulgevad edukalt ning te võtate valitsemisvastutuse. Millise ministrina Te ennast näeksite Andrus Ansipi valitsuses? Ma kõigepealt ootaks ära, kas selline ettepanek tuleb, ja siis räägiks teemad läbi. Meil on teatud teemavaldkonnad, mida sotsiaaldemokraadid peavad prioriteetsemaks.

Mis valdkonnad? Ei ole mõtet selle personaalia sisse praegu takerduda. Kõik koalitsiooniläbirääkimised on teadlikult peetud selliselt, et kõigepealt räägitakse selgeks teemad ja siis kohtade jaotus. Vastasel korral võiksid erakonnad kippuda keskenduma omaenda portfellide turvamisele ja vastavalt poliitikavaldkondade eelistamisele läbirääkimiste käigus.

Sellepärast siis räägitakse kõigepealt selgeks teemad ja siis tullakse portfellide juurde. Ma usun, et nii teeb ka järgmine moodustatav koalitsioon - ükskõik, kas see on Reformi ja IRLi või kellegi teise koalitsioon.

Teoreetiliselt on võimalik moodustada ka koalitsioon kõigi ülejäänute baasil ilma Reformierakonnata, aga ma usun, et ka see eeldaks tõenäoliselt märkimisväärseid muudatusi Keskerakonna juhtkonnas.

Kõik neli riigikogusse pääsenud erakonda võivad end võitjateks lugeda. Reformierakond, IRL ja Sotsiaaldemokraatlik Erakond said kohti juurde ning Keskerakond suutis oma positsiooni enam-vähem säilitada.

Reformierakonnal on koalitsiooniläbirääkimisteks ajaloo parim lähtepositsioon. Kui Reformierakond saab ükskõik kellega erakondadest moodustada valitsuse, siis Reformierakonna vaba koalitsioon vajaks ülejäänute omavahelist kokkulepet. See on väga ebatõenäoline, arvestades Keskerakonna esimehe Edgar Savisaare Venemaalt rahaküsimise skandaalis räsitud mainet ja positsiooni.

Reformierakonna paindlikkus läbirääkimistel sõltub ka sellest, kui pikaks ajaks nad koalitsiooni plaanivad. Kas neljaks aastaks või lühemaks ajaks.

Tõenäoliselt alustab Reformierakond läbirääkimisi nii IRLi kui ka sotsidega. Kuna neil on väga tugev mandaat, siis survestatakse mõlemat, et näha, kui kaugele nad järeleandmisi teevad.

Samas peavad reformierakondlased arvestama IRLi, aga ka sotside jäikusega enda seisukohtade kaitsmisel. Selleks annab põhjuse mõlema erakonna hea valimistulemus ning teiseks ei soovi kumbki kaotada oma nägu ja muutuda oravapartei sülekoeraks.

Kui Reformierakonda kiidetakse, et nad lubavad ja teevad lubadused ka teoks, siis IRLi peetakse seni pigem vaid lubajaks.

Sama probleem võib tekkida ka sotsidel. Ehk mõlemad erakonnad mõistavad, et lihtsalt kohatäiteks ei ole pikemas perspektiivis mõtet Reformierakonna valitsusse minna.

Reformierakond ei ole seetõttu ka väga huvitatud koalitsiooniläbirääkimistel sisulise debati tekkimisest, vaid selle summutamiseks püütakse peamiselt rääkida kohtade jagamisest.

Keskerakond soovib samuti läbirääkimiste laua taha saada. Selleks pannakse püsti intriig, et Savisaar jääb Tallinna linnapeaks ja tema ei puutu üldse koalitsiooniläbirääkimistesse. Aga vaevalt, et teised sellele liimile lähevad.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    24. November 2011, 18:49
    Otsi:

    Ava täpsem otsing