Eesti ettevõtted paremas seisus kui kunagi varem

ÄP 09. märts 2011, 00:00

Nädal tagasi kirjutasime, et kriisiaastad on Eesti ettevõtete efektiivsusele kõvasti kasuks tulnud. Ettevõtete käibed kasvasid 2010. aastal võrreldes 2009. aastaga viiendiku võrra, kuigi töötajate arv jäi praktiliselt samaks.

Praegu saame öelda, et Eestis tegutsevad ettevõtted on paremas seisus kui kunagi varem. Sest praegu on meil kasutada uus ports statistikaameti andmeid, mis näitavad üsna üheselt, et Eesti ettevõtete kasumid kasvasid eelmise aasta viimases kvartais tunamullusega võrreldes kokku pea kaks korda - 81%. Mõnes sektoris veelgi enam - veondus-laondus kasvas 780%!

Nii räägibki OÜ Logistika Pluss juhatuse liige Toomas Orutar, et firma kasvatas sel nimetatud perioodil kasumit 40%, tänavuseks prognoosib ta lausa 8,9kordset kasumi kasvu. "Kogu sektor hakkas elavnema, saime uusi kliente ja olemasolevate klientide mahud hakkasid ka tõusma," nendib ta.

Kasv on toimunud ja toimumas ka elektroonikatööstuses. Enics Eesti ASi juhatuse esimees Kalle Kuusik ütleb, et mahud on kasvutrendil juba eelmise aasta suvest alates. "Selles suhtes areneb see sektor üsna jõudsalt," kiidab ta. Kuusiku sõnul tuleb see aasta vähemalt Enicsis kindlasti oluliselt parem kui eelmine.

Ka arvutitootja ASi Ordi suuromanik ja juhatuse esimees Sulev Sisask ütleb, et käive jäi küll samaks, kuid 5 miljoniline kahjum asendus 4 miljonilise kasumiga. Efektiivsus, mis muud. Edukas oli läinud aasta ka põllumajandusfirmale - OÜ Laheotsa tegevjuht Risto Villers kinnitab, et ettevõte kasvatas nii käivet kui kasumit ning ootab tänavuselt aastalt kasvu jätkumist.

Seega - Äripäeval on praegu ääretult hea meel tõdeda, et kriisiaastad on Eesti ettevõtted efektiivselt toimima pannud. Ning et esimene langusest tulenenud šokk on kiirelt läbi põetud - suurem osa me ettevõtteist kasvatab tugevalt kärbitud kulude juures kiirelt käivet ja kasumit.

Tõsi, kasumid on kõhnukesed. Kauaoodatud kasvust hoolimata oli Eesti ettevõtete kogukasum eelmisel aastal aga enam-vähem sama suur, kui ta oli tükk maad enne buumiaastaid - aastal 2005. Kui kaubandus-, ehitus- ja majutussektorid välja arvata - need sektorid on kasumi poolest veelgi kaugemale ajalukku tagasi astunud.

Seepärast arvabki Äripäev taas (nagu ka nädala eest), et palgatöötajal on täit rõõmu veel vara tunda - palgad meil Eestis veel niipea tõusma ei hakka. Ettevõtetel pole lihtsalt veel nii palju rammu - kriisi ajal kaotatu on vaja enne tagasi teenida.

Nii ütlevadki pea kõik Äripäeva küsitletud ettevõtjad, et palgakasvu asemel on praegu fookus efektiivsusel. Vaid mõni üksik räägib ääri-veeri, et on tänavu planeerinud palgatõusu väga headele spetsialistidele, või et nad on töötajate motiveerimiseks loonud preemiasüsteemi.

Äripäeva meelest oleks ääretult heatahtlik, kui lähiajal mingit klassiviha õhutama ei hakataks, et näe, ise teenib prisket kasumit, kuid palka maksta ei raatsi. Ootaks selle palgasurvega veel veidi? Tegelikult oleme me, töövõtjad, ju mitu aastat juba paremaid aegu oodanud, asi see pool aastat-aastake veel vastu pidada. Sõlmiks sellise omamoodi ühiskondliku leppe?

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    24. November 2011, 18:49
    Otsi:

    Ava täpsem otsing