Reform valib partneriks IRLi

Aivar Hundimägi 09. märts 2011, 00:00

Samuti oleks sotside ja Reformi valitsusliit riigikogus liiga habras ning eeldaks toetuse saamiseks mõne keskerakondlase ära meelitamist. IRLis on aga ka neid poliitikuid, kes kardavad, et Reformierakond võtab partneriks sotsid.

IRL näitab järeleandlikku suunda. IRL on andnud mõista, et ei ole oma peamistes valimislubadustes sugugi jäigal positsioonil. Nii teatati eile pärast eestseisuse koosolekut uudisteagentuuri BNS vahendusel, et IRL on astmelise tulumaksu ja tasulise kõrghariduse kehtestamise vastu ega toeta palgaarmeele üleminekut. Enne valimisi lubas IRL aga kõigile tasuta kõrgharidust, mitte ei rääkinud vastuseisust tasulise kõrghariduse kehtestamisele.

Reformierakonna ühe poliitiku sõnul on koalitsioonilepingu sõlmimise puhul küsimus selle sõnastamises. Lepingu saab koostada sellise, et mõlemad osapooled saavad seda endale soodsalt tõlgendada. Suurem piikide murdmine võib toimuda aga valitsemisvaldkondade ehk ministriportfellide pärast.

Uued ministrid. Reformierakond soovib uue koalitsioonileppe koostamisel vahetada välja osa enda ministreid. Kindlalt ei jätka valimistel hävinud kultuuriminister Laine Jänes, kelle asemikuks on meedias pakutud praegust justiitsministrit Rein Langi ning Reformierakonnaga liitunud ettevõtjat Valdo Randperet. Randpere tõusmine ministriks on vähetõenäoline. Langi tulevik sõltub aga väidetavalt Ansipi otsusest, kas ta soovib Langi oma meeskonnas näha või mitte. Samas otsib nii Reformierakond kui ka IRL Jänese asemel kultuuriministriks kindla käega jõulist persooni ja Lang sobiks selleks väga hästi.

Eile kirjutas Äripäev, et uute liikmetena võivad valitsusse saada Kristen Michal, Keit Pentus, Taavi Rõivas. Viimane keskkonnaministriks ja Michal majandusministriks.

Programm ennekõike. Sarnaselt Reformierakonnaga soovib ka IRL mõned enda liikmed valitsusest ära tuua. Uute kandidaatidena on tõenäolised Ken-Marti Vaher, Marko Mihkelson ja Margus Tsahkna. Samuti on nimetatud Urmas Reinsalu nime.

Ansip kinnitas eile, et mingit ministriportfellide jagamist praegu ei toimu. "Ma räägin, et me ei hakka kohe alguses panema paika ministrikohti, vaid lepime esmalt kokku valitsemisprogrammis, aga te ei usu seda ikka," rääkis Ansip.

Pärast riigikogu valimisi sattus Keskerakond kohe isolatsiooni, sest kõik teised riigikokku pääsenud erakonnad on välistanud koostöö Edgar Savisaare juhitava Keskerakonnaga.

Eile kinnitas Savisaar, et on valmis Reformierakonna opositsiooni jätmise nimel taanduma erakonna juhtimisest. Savisaar tegi selle avalduse ajendatuna eilses Äripäevas ilmunud sotsiaaldemokraatide juhi Sven Mikseri intervjuust, milles viimane teatas, et Reformierakonna opositsiooni jätmine eeldab muutusi Keskerakonna juhtkonnas.

"Muidugi see eeldab, et Keskerakonnal oleks võimalik uues võimuliidus tõepoolest realiseerida oma valijate huvisid. Meie ei võitle kolme või viie inimese ministriportfellide pärast, aga kindlasti on meile tähtsad need põhimõtteid, mida valimistel sai inimestele lubatud," teatas Savisaar eile.

"Ma ei tea, kas sotsid nõuavad veel mingeid muutusi Keskerakonna juhtkonnas või piisab neile Savisaare skalbist, aga mina ei hakka kindlasti selles küsimuses nendega sõdima," rääkis Savisaar.

Teised erakonnad ei võta Savisaare avaldust tõsiselt. Selles nähakse pigem katset saada n-ö pildile ja pigem on selle avalduse ajendiks Keskerakonna sisepinged, mis on valimiste järel veelgi süvenenud. Keskerakonna valimistulemusega pole avalikult olnud rahul näiteks endised ministrid Mailis Reps, Kalle Laanet, Ain Seppik. Nad on juhtinud tähelepanu, et paljudes piirkondades tegi Keskerakond eelmiste valimistega võrreldes kehvema tulemuse.

Vikerraadiole ütles Laanet, et hääli saadi eelmiste valimistega võrreldes juurde vaid Ida-Virumaal ja Tallinnas. "Oht muutuda vaid vene keelt kõnelevate isikute esindajaks on väga suur," märkis Laanet. Sama meelt oli eile ETV saates "Terevisioon" intervjuu andnud Seppik.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
24. November 2011, 18:49

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing