KUIDAS? Kui mäng käib teiste arvel

Rivo Sarapik 10. märts 2011, 00:00

Koolitusettevõtte Meta-Profit treener-konsultandi Margus Salumetsa sõnul manipuleeritakse kas või selleks, et pääseda millegi tegemisest. "Sellised mängud on nii organisatsioonis kui ka muudes suhetes massilised. Paarisuhtes, vanemate käitumises lastega, laste käitumises vanematega, kolleegid omavahel, alluvad ülemustega," lisas Salumets. Tihti ei ole tegemist pahatahtlikkusega, vaid kompenseeritakse suhtlemisoskamatust.

Manipuleerijaga toimetulemine eeldab Salumetsa sõnul küpset isiksust - et suudetakse jääda nii konstruktiivseks ja selgeks, et ei lasta ennast demagoogiaga segadusse ajada ja nurka suruda ning suudetakse manipuleerijaga tema mänge mitte kaasa mängida. "Kuid see ei ole lihtne," selgitas Salumets. "Olen kuulanud erinevaid Eesti juhte ja samal ajal lugenud kirjandust - nad räägivad mõlemad sama juttu. Kui sa oled ta leidnud, siis ei ole temaga mitte midagi teha, vaid ta tuleb meeskonnast kõrvaldada."

Manipuleerijate käitumist saab ette aimata. Seetõttu on nad Araabia Ühendemiraatide psühhoterapeudi ja konsultandi Sauod al Mualla sõnul strateegiliselt juhitavad. Halb on samas see, et inimesed ise soosivad pidevalt nende edu. "Kardame neid ning laseme neil nende hirmutava ja manipuleeriva taktika tõttu paljudest pattudest puhtalt pääseda, oleme aukartlikud ja püüame neile meele järele olla, et mitte nende viha alla sattuda," loetles Mualla.

Mualla nimetab pahatahtlikku manipuleerijat vaenlaseks ja temaga toimetulekut koguni lahinguks ning soovitab pahatahtlikule manipuleerijale vastu astuda tema oma relvaga ehk manipuleerimisega. "Konkurentsitihedas maailmas oleme me teistega sageli "sõjajalal". Lahinguväljaks võib firma, poliitiline areen või kontor, kus relvaks kasutatakse manipuleerimist," selgitab Mualla. "Võta seda kui väljakutset, taktikalist mängu või isikliku arengu kogemust."

Eelkõige võib manipuleerimisena käsitleda situatsioone, kus kahjuga seotud infot edastatakse seltsile osaliselt või siis muudetakse infot endale soodsamas suunas. Päris pahatahtlikku manipuleerimist kohtab harva, kuid pisut ebaleva info andmist tuleb ette väga sageli. Sellega toimetulemine ongi väga delikaatne teema. Siiani on edu toonud täpsustavate küsimuste esitamine ja põhjalikuma tõendusmaterjali kogumine, sest reeglina suurem osa inimesi otseselt valeandmeid esitada ei soovi. Manipuleerijaga toimetulemiseks on kõige parem viis anda manipuleerijale delikaatselt märku, et sa tead tema tegelikke eesmärke ja mõtteid.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    24. November 2011, 18:49
    Otsi:

    Ava täpsem otsing