Hõbelusikas suus sündinud

Kadri Bank, Katre Pilvinski 12. märts 2011, 18:29

Enamik dollarimiljardäride hulka jõudnud skandinaavlastest pole pidanud rikkaks saamiseks tegema midagi muud kui valima õiged vanemad, kelle perre sündida.

Nimelt on enamik tänastest Põhjamaade tipprikastest pärinud oma eelkäijatelt ärid, mille edule on hoo sisse lükanud nende vanavanemad või vanemad. Erandiks siinjuures on kindlasti Ikea asutaja Ingvar Kamprad – pole vist ühtki rootslast, kes ei teaks lugu, kuidas Kamprad pani oma ärile alguse poisikesena tuletikke müües.

Kamprad, keda Forbes on aastaid pidanud Rootsi rikkaimaks meheks, on aga selle aasta suurim kukkuja. Kuna Ikeas on vahepeal vara ümber struktureeritud, on mööbligigandi isa ja tema pere nimele kirjutatav varandus kõvasti vähenenud ja Kamprad on kukkunud edetabelis 11. kohalt lausa 162. kohale.

Nii on Kamprad loovutanid rikkaima rootslase tiitli kiirmoe jaeketi Hennes & Mauritz omanikule Stefan Perssonile. Maailma mastaabis pole Perssoni positsioon tegelikult aastaga muutnud, ta endiselt 13. maailma dollarimiljardär. Rikaste hulka kuulub ka Stefan Perssoni õde Liselott, kellele kuulub suuruselt teine tükk H&Mist ning kes on tänu sellele rikkuselt kuues rootslane.

Rõiva- ning mööbligigandi vahele mahub topis aga Rootsi kolmas edulugu, mis istub meist igaühe külmkapis ja köögilaual – tetrapakend. Selle tootmist alustas rootslane Ruben Rausing, kelle asutatud Tetra Laval on tänaseks kasvanud rahvusvaheliseks grupiks, mis tegeleb peale pakendite ka pakendamis- ning piimandustehnika tootmisega. Rausingu äri pärisid tema pojad Gad ja Hans, kellest esimene on küll tänaseks surnud, kuid tema naine Birgit ja lapsed on Tetra Lavali omanikena Rootsi rikaste seas teisel kohal. Neile järgneb jõukuselt Gadi vend Hans Rausing.  Kui aastaid on Forbes lugenud Rootsi rikkaimaks ettevõtjaks juba mainitud Kampradi ja tema perekonna, siis selle aasta andmete põhjal on edukaim Enim Skandinaavia miljardäre tulebki Rootsist ja pole vast üllatus, et nad esindavad edetabelis läbilõiget selle riigi legendaarseimatest edulugudest.
Ülejäänud Rootsi jõukaimad inimesed tegelevad ühel või teisel moel investeerimisega. Antonia Jonsoni vanavanaisa asutatud Axel Johnson Group investeerib nii energiasse, telekommunikatsioonisektorisse, kinnisvarasse kui ka jaekaubandusse.

Melker Schorling asutas endanimelise aktsiaseltsi, mis on täna noteeritud ka Stockholmi börsil ning millele kuulub osalus näiteks maailma juhtivas lukustussüsteemide tootjas Assa Abloys ning turvafirmas Securitas. Samades ettevõtetes on osanik ka Gustaf Douglas, rikkuselt üheksas rootslane.
Fredrik Lundberg on pärinud oma isalt ehitusfirma, mis nüüd tegeleb kinnisvaraäriga.
Kümnes ehk viimane maailma rikkaimate hulka jõudnud rootslane on Thomas Sandell, New Yorgis resideeruv Sandell Asset Management nimelise hedge fondi omanik.

Kampradiga sarnane self made man on Norra praegune rikkaim mees, kinnisvaramagnaat Olav Thon, kes pani oma äri püsti ühe hoone ja restoraniga, kuid kellele kuulub nüüd kümneid kaubanduskeskusi, ärihooneid, hotelle ja söögikohti Norras ja mujal.
Norrakate hulgas on ka Stein Erik Hagen, kes asutas koos oma isaga Rimi supermarketite keti, mille mis hiljem müüdi ICA Groupile.
Rikkaim taanlane on aga taaskord hõbelusikas suus sündinu: Lego konstruktori leiutaja lapselaps Kjeld Kirk Kristiansen. Kristiansen juhtis mänguasjatootjat 25 aastat, kuid astus 2004. aastal pärast mõneaastast kahjumi teenimist kohalt tagasi. Tänu restruktureerimisele ja osade varade, nagu Lego lõbustusparkide, müügile näitab grupp taas kasuminumbreid.

Edetabelisse jõudnud kolme taanlase seas on ka Jyski omanik Lars Larsen, keda on nimetatud Kampradi ja Ikea peamiseks konkurendiks.
Soomlasi leiab Forbesi tabelist aga vaid ühe: Antti Herlini, kelle vanavanaisa ostis liftide tootja Kone ning muutis ettevõtte üheks Soome edukaimaks. Herlin kuulub ka Soome ehitusfirma YIT juhatusse.
Skandinaavia miljardäride jaoks on läinud aasta olnud edukas, sest kui välja arvata Kamprad, on kõigi varanduse väärtus kasvatanud.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
16. March 2011, 14:04
Otsi:

Ava täpsem otsing