Kohus: Luterma ja Rubla järgisid seadust

Elmer Muna 14. märts 2011, 00:00

Riigikohus ei andnud menetlusluba OÜ Gamma Holding kassatsioonkaebusele. Seega jõustus ringkonnakohtu lahend, millega jäeti jõusse Harju maakohtu otsus OÜ Gamma Holding hagiavalduse täies ulatuses rahuldamata jätmiseks.

Kohtuvaidluse eellugu ulatub 25. veebruari 2009. a, mil avaldati ASi Luterma (endise nimega AS Kalev) börsiteade aktsiate noteerimise lõpetamise taotlusest. Börsiteate kohaselt ei võimaldanud 2007 a. sõlmitud toiduainetööstuse ettevõtete müügilepingu mittetäitmine Alta Capital Partnersi poolt ASil Luterma ellu viia kavandatud äriplaane ning tuli langetada valik börsilt lahkumise kasuks. Tallina Börsi Noteerimis- ja Järelevalvekomisjon rahuldas ASi Luterma taotluse.

OÜ Gamma Holding esitas ASi Luterma väikeaktsionärina ASi Luterma, tema enamusaktsionäri ASi Rubla ja NASDAQ OMX Tallinn ASi vastu hagi. Hagis nõuti muu hulgas ülevõtmispakkumise tegemiseks kohustamist ning aktsionärile põhjustatud väidetava kahju hüvitamist. Hageja arvates oli Luterma aktsiate noteerimise lõpetamisel vajalik ülevõtmispakkumise tegemine, sest vastupidi käitudes tekitati aktsionäridele kahju aktsiate müügivõimalusega andmisega väidetavalt madalama hinnaga, kui oleks ette näinud rahandusministri kehtestatud ülevõt-mispakkumisreeglid. Tallinna börsi korraldajale heitis OÜ Gamma Holding ette noteerimise lõpetamise taotluse rahuldamist ilma ülevõtmispakkumise tegemiseks kohustamata.

Jõustunud kohtulahendis on selgitatud, et börsilt lahkuv ettevõte ei ole kohustatud tegema ülevõtmispakkumist. Sellist kohustust noteerimise lõpetamise aja seadus ette ei näinud. Kohtu arvates oli väikeaktsionäride õiguste kaitse vaidlusaluses olukorras tagatud muu hulgas nii väärtpaberituru seadusega kui ka börsi reglemendiga.

Kohtuotsuse kohaselt ei saanud selles olukorras sobivaks õiguskaitsevahendiks olla kohustamiskaebuse esitamine emitendi ja börsi vastu. Võimaliku õiguskaitsevahendina osundas kohus noteerimis- ja järelevalvekomisjoni otsuse vaidlustamise ning tühisuse tuvastamise nõudele. Sellist nõuet polnud hageja kunagi esitanud ning võimalik vaidlustamistähtaeg oli möödunud.

Kohus tõi esile asjaolu, et ASi Luterma aktsia hind tõusis ka pärast noteerimise lõpetamise taotluse rahuldamist. Seega oli aktsiaid võimalik müüa kõrgema hinnaga kui see, millele tugines Gamma Holding esitatud väidetava kahju arvutustes. Kokkuvõttes asus kohus seisukohale, et ASid Rubla ja Luterma on noteerimise lõpetamisel järginud seadust ja börsikorraldaja otsust ning pole toime pannud õigusvastast tegu.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    24. November 2011, 18:49
    Otsi:

    Ava täpsem otsing