Skandinaavia rikkad juba sündisid, hõbelusikas suus

Kadri Bank 14. märts 2011, 00:00

Enamik praegustest Põhjamaade tipprikastest on pärinud oma eelkäijatelt ärid, mille edule on hoo sisse lükanud nende vanavanemad või vanemad. Erandiks siinjuures on Ikea asutaja Ingvar Kamprad - pole vist ühtki rootslast, kes ei teaks lugu, kuidas Kamprad pani oma ärile alguse poisikesena tuletikke müües.

Kamprad, keda Forbes on aastaid pidanud Rootsi rikkaimaks meheks, on aga selle aasta suurim kukkuja. Kuna Ikeas on vahepeal vara ümber struktureeritud, on mööbligigandi isa ja tema pere nimele kirjutatav varandus kõvasti vähenenud ja Kamprad on kukkunud edetabelis 11. kohalt lausa 162. kohale.

Rõivatootja edestas mööbli. Nii on Kamprad loovutanud rikkaima rootslase tiitli kiirmoe jaeketi Hennes & Mauritz omanikule Stefan Perssonile. Maailma mastaabis pole Perssoni positsioon tegelikult aastaga muutnud, ta on endiselt 13. maailma dollarimiljardär. Rikaste hulka kuulub ka Stefan Perssoni õde Liselott, kellele kuulub suuruselt teine tükk H&Mist ning kes on tänu sellele rikkuselt kuues rootslane.

Rõiva- ning mööbligigandi vahele mahub aga Rootsi kolmas edulugu, mis istub meist igaühe külmkapis ja köögilaual - tetrapakend. Selle tootmist alustas rootslane Ruben Rausing, kelle asutatud Tetra Laval on nüüdseks kasvanud rahvusvaheliseks grupiks, mis tegeleb peale pakendite ka pakendamis- ning piimandustehnika tootmisega. Rausingu äri pärisid tema pojad Gad ja Hans, kellest esimene on küll praeguseks surnud, kuid tema naine Birgit ja lapsed on Tetra Lavali omanikena Rootsi rikaste seas teisel kohal. Neile järgneb jõukuselt Gadi vend Hans Rausing.

Enim Skandinaavia miljardäre tulebki Rootsist ja pole vast üllatus, et nad esindavad edetabelis läbilõiget selle riigi legendaarseimatest edulugudest.

Investeerijad kuuluvad rikkaimate hulka. Ülejäänud Rootsi jõukaimad inimesed tegelevad ühel või teisel moel investeerimisega. Antonia Jonsoni vanavanaisa asutatud Axel Johnson Group investeerib nii energiasse, telekommunikatsioonisektorisse, kinnisvarasse kui ka jaekaubandusse.

Melker Schorling asutas endanimelise aktsiaseltsi, mis on praegu noteeritud ka Stockholmi börsil ning millele kuulub osalus maailma juhtivas lukustussüsteemide tootjas Assa Abloys ning turvafirmas Securitas. Samades ettevõtetes on osanik ka Gustaf Douglas, rikkuselt üheksas rootslane.

Fredrik Lundberg on pärinud oma isalt ehitusfirma, mis nüüd tegeleb kinnisvaraäriga.

Kümnes ehk viimane maailma rikkaimate hulka jõudnud rootslane on Thomas Sandell, New Yorgis resideeruv Sandell Asset Managementi nimelise riskifondi omanik.

Kampradiga sarnane self made man on Norra praegune rikkaim mees, kinnisvaramagnaat Olav Thon, kes pani oma äri püsti ühe hoone ja restoraniga, kuid kellele kuulub nüüd kümneid kaubanduskeskusi, ärihooneid, hotelle ja söögikohti Norras ja mujal.

Norrakate hulgas on ka Stein Erik Hagen, kes asutas koos oma isaga Rimi supermarketite keti, mille mis hiljem müüdi ICA Groupile.

Rikkaim taanlane on aga taas kord hõbelusikas suus sündinu: Lego konstruktori leiutaja lapselaps Kjeld Kirk Kristiansen. Kristiansen juhtis mänguasjatootjat 25 aastat, kuid astus 2004. aastal pärast mõneaastast kahjumi teenimist kohalt tagasi. Tänu restruktureerimisele ja osa vara, nagu Lego lõbustuspargid, müügile näitab grupp taas kasuminumbreid.

Edetabelisse jõudnud kolme taanlase seas on ka Jyski omanik Lars Larsen, keda on nimetatud Kampradi ja Ikea peamiseks konkurendiks.

Soomlased tagareas. Soomlasi leiab Forbesi tabelist aga vaid ühe: Antti Herlini, kelle vanavanaisa ostis liftide tootja Kone ning muutis ettevõtte üheks Soome edukaimaks. Herlin kuulub ka Soome ehitusfirma YIT juhatusse.

Skandinaavia miljardäride jaoks on läinud aasta olnud edukas, sest kui välja arvata Kamprad, on kõigi varanduse väärtus kasvatanud.

Viimase aastaga kasvas Facebooki 26aastase asutaja Mark Zuckerbergi varandus 238 protsendi võrra, 13,5 miljardile dollarile. Põhjuseks investeeringud sellistelt ettevõtetelt nagu Goldman Sachs, mis tõstsid Facebooki väärtuse 50 miljardile dollarile. Sellise varaga paikneb Zuckerberg Forbesi tabelis 52. kohal.

President Obama avaldas jaanuaris kiitust Facebookile kui heale näitele Ameerika innovatsioonist. Juba kuu hiljem istus Zuckerberg õhtusöögilauas Obama kõrval koos teiste titaanidega, nagu Steve Jobs, Eric Schmidt, Larry Ellisson ja John Doerr.

Eelmisel aastal Facebooki asutamise ainetel vändatud film "Sotsiaalvõrgustik" tõi Zuckerbergi ja tema kaaslased prožektorivalgusesse ning võitis Oscari parima mugandatud stsenaariumi kategoorias.

Maailma noorim miljardär, 26aastane Dustin Moskovitz, paikneb 2,7 miljardi suuruse varandusega edetabelis 420. kohal. Ta oli Mark Zuckerbergi toakaaslane Harvardi ülikoolis ja Facebooki kolmas töötaja. Mõlemad langesid Harvardist välja ja kolisid Californiasse, et töötada täiskohaga sotsiaalse võrgustiku firmas. Moskovitz lahkus 2008. aastal, et asutada tarkvaraettevõte Asana, mis aitab väikestel ettevõtetel paremini koostööd teha. Teadete kohaselt müüs eelmisel aastal umbes 1 protsendi suuruse osaluse Facebookis, kuid hoiab siiani umbkaudu 5protsendilist osalust ettevõttes, mille väärtus on hinnatud 50 miljardile dollarile.

Mehhiko telekommunikatsiooniettevõtte Telmex 71aastane omanik on juba teist aastat järjest maailma rikkaim inimene. Tema on suutnud aasta jooksul ka kõige enam oma varandust kasvatada. Ta lisas oma varandusele 20,5 miljardit dollarit ning suurendas sellega 2. kohal asuva Bill Gatesiga vahet 18 miljardile dollarile.

55aastane Microsofti magnaat ning Ameerika rikkaim inimene on koos miljardärist sõbra Warren Buffeti abiga veennud peaaegu 60 maailma esirikkurit alla kirjutama oma "Andmise Lubadusele" (Giving Pledge), millega lubatakse annetada suurem osa oma varandusest heategevusele kas eluajal või pärast surma. Gates ei ole enam planeedi rikkaim inimene vaid seetõttu, et on juba ära andnud 30 miljardit dollarit oma sihtasutusele.

Auväärne 80aastane Berkshire Hathaway investor lisas aastaga oma varandusele 3 miljardit ning suurendas oma vara 15 protsendi võrra. Ta jahib siiamaani suuri tehinguid: "Mu sõrm päästikul sügeleb," on Buffet öelnud.

Luksuse Isandaks kutsutud 62aastane mees säilitab kergekäeliselt Euroopa rikkaima tiitli. Tema varandus kasvas 13,5 miljardi võrra. Sellele aitas kaasa luksusrõivaste tootja LVMH aktsiate tõus enam kui poole võrra eelmisel aastal tänu tugevale nõudlusele luksustoodete järele.

66aastane Oracle'i pealik istub varanduse otsas, mis on 11,5 miljardi võrra suurem kui aasta varem. Tänu 30protsendilisele hüppele tarkvaraettevõtte aktsiates. Novembris võitis Oracle autoriõigustealase kohtuvaidluse Saksa tarkvararivaali SAP vastu summas 1,3 miljardit dollarit.

60aastane. Maailma suurima terasetootja Arcelor Mittali puhaskasum on tänu terase nõudluse taastumisele ja kõrgematele marginaalidele 2010. aastal paisunud 18 korda, 2,9 miljardi dollarini. Grupp avas roostevaba terase üksuse Aperami ning samuti omandas Kanada kaevandaja Baffinland Iron Mines Corporationi. Talle kuulub ka Muuga sadamas töötav lehtmetalli tsinkimise tehas.

74aastane, astus jaanuaris tagasi Inditexi presidendi kohalt, mis on 15,8 miljardiline moefirma. Saab ikka veel 87% oma rikkusest börsil noteeritud firma osalusest. Ettevõttel on 500 kauplust 77 riigis.

54aastane Brasiilia rikkaim mees valmistub üle võtma maailma. Batista teatas sel aastal kontori avamisest New Yorgis ja samuti kavatsusest noteerida mõni oma ettevõte Londoni börsil. Oma valdusettevõtte EBXi kaudu kontrollib Batista ettevõtteid, mis tegelevad kaevandamise, laevaehituse, energeetika, logistika ja turismiga.

53aastane, Tema nafta- ja gaasikonglomeraat Reliance Industries, mis on India väärtuslikem ettevõte, rajas just koostöö BPga. Nende sõlmitud tehingut peetakse suurimaks välisinvesteeringuks Indias.

John Waltoni 56aastane lesk päris varanduse pärast endise Green Bereti ja Vietnami sõja meediku veterani surma lennuõnnetuses oma kodu lähedal Wyomingis 2005. aastal.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
24. November 2011, 18:49

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing