USA projekt annab tööd Eesti teadlastele ja ekspertidele

Jüri Käo 14. märts 2011, 00:00

Miks pidas Eesti Energia vajalikuks OSECi soetamist? Me soovime oma tehnoloogilist kogemust rakendada maailma suurimas vedelkütuse kasutajariigis USAs, seal on ka 72% maailma põlevkivi varudest. Tahame olla esimesed, kes USAs tööstluslikus mahus põlevkivist vedelkütuseid tootma hakkab. See on Eesti jaoks suur võimalus. OSECi omanduses on suur põlevkivi varu, mis on väga hea projekti arendamiseks. Projektil on kohaliku võimu ja osariigi tasemel väga suur toetus.

Kas lisaks OSECile kaaluti ka mõne teise firma ostmist? Eeltöö teise rahvusvahelise projekti valikul Eesti Energia portfelli oli pikk ja põhjalik. OSECi projekti kasuks rääkisid mitmed asjaolud, sh see, et tegemist on ühe USA põlevkivirikkaima piirkonna suurima eraomanduses oleva kompaktse põlevkvivaruga ning olemas on kohaliku omavalitsuse toetus põlevkivitööstuse arendamiseks Utah's. Samuti asuvad seal rafineerimistehased, milles oleks tulevikus võimalik põlevkiviõli edasi töödelda.

Kui suur on kogu tehinguga soenduva investeeringu maht kokku? Kui pikk on tehingu tasuvusaeg? Eesti Energia teenib raha kolme viisil: projekti edasi arendades ja kallimalt teistele investoritele müües (mida Jordaania projekti puhul juba osaliselt tegime), tehnoloogia litsentsitasudest ja oma osaluse dividendivoost. Tasuvusaeg sõltub projekti arendusfaasi pikkusest ja nafta maailmaturu hinnast. Neil teemadel ma praegu spekuleerima ei hakka.

Mis kasu ja tulu tõuseb tehingust Eesti riigile üldiselt? Lisaks majanduslikule kasule süvendab see projekt kindlasti veelgi USA ja Eesti riigi suhteid. Lisaks saab riik meie põlevkivitehnoloogia edukal rakendamisel väga hea müügiargumendi selle pakkumiseks ka teistele riikidele. Lisaks töö Eesti teadlastele ja ekspertidele.

Kas Teie olete valmis Eesti Energia nõukogu esimehena jätkama? Jah, kindlasti. Eesti Energia on tugev ja arenemisvõimeline ettevõte ja olen valmis oma panuse andma Eesti Energia arengusse ka tulevikus.

Liiguvad sahinad, et Eesti Energia nõukogu esimeheks saab Rain Rosimannus. Kuidas Te seda kommenteerite? Ei kommenteeri sahinaid.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    24. November 2011, 18:49
    Otsi:

    Ava täpsem otsing