Amet: radioaktiivset saastet Läänemere piirkonda ei tule

Silvia Kruusmaa 15. märts 2011, 18:11

Eesti asub Jaapanist ca 8000 kilomeetri kaugusel. EMHI andmetel oleme eriti kaitstud talvel, mil Jaapani saarestiku kandis valitsevad läänekaarte tuuled. Seega eraldavad Eestit ohuallikast kaks ookeani ning Põhja-Ameerika kontinent ja atmosfääri üldine ringlus ei kanna radioaktiivset saastatust Läänemere piirkond, kinnitas keskkonnaamet.

Keskkonnaameti kiirgusosakond jätkab Fukushima tuumajaamas toimuva jälgimist. Tegu on tuumaõnnetuse mõttes lokaalse katastroofiga ja selle mõju laienemine Eestisse ei ole võimalik. 

Keskkonnaameti kiirgusosakond jälgib ööpäevaringselt atmosfääri radioaktiivsuse taset üle kogu Eesti. Euroopa atmosfääri kiirgusseire andmeid on kõigil võimalik jälgida EURDEP-i (European Radiological Data Exchange Platform) kodulehel.

Keskkonnaametil on automaatjaamadest koosnev seirevõrk, mis mõõdab pidevalt reaalajas kiirgusfooni 10 erinevas Eesti punktis, peamisel piiri ääres. Lisaks on Eestis 3 õhufilterjaama, millede abil mõõdetakse radioaktiivsete ainete sisaldust atmosfääri õhukandelistes osakestes.

Kui kasvõi üks automaatjaam registreerib loodusliku fooni kolmekordse ületamise, annab see häire, mis edastatakse keskkonnaameti valveisikule. Kiirgushädaolukorra tekkimisel antakse elanikele kõiki ametlikke sidekanaleid kasutades teada, kus avarii toimus, milline on oht, kui kaugele see ulatub ja mida tuleb kiirituse vältimiseks teha. 

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
15. March 2011, 18:12
Otsi:

Ava täpsem otsing