Eestlased jahivad Euroopa suursadama konteinerikaupa

Tanel Raig 16. märts 2011, 00:00

Hamburgi sadam on üks suuremaid konteinerikaubakeskuseid ja see teeb temast Eesti jaoks olulise koostööpartneri.

Hamburgi piirkond on kesksel kohal nii Kesk- ja Ida-Euroopa kui kogu Läänemere jaotuskeskusena. Hamburg teeb tihedat koostööd Cuxhaveni, Brunsbütteli ja Glückstadti ehk teiste Elbe jõe sadamatega ning Läänemere sadamate Lübecki ja Kieliga. Sellise koostöö eesmärk on tegutseda rahvusvahelises konkurentsis kui Põhja-Euroopa keskne logistikakeskus.

Eesti logistikaettevõtted jahivad Hamburgi piirkonnast peamiselt Aasiast tulevat konteinerikaupa. Hamburgi sadama kümne olulisema koostööpartneri seas on kuus Aasia riiki. Lübecki ja Kieli puhul on eestlased huvitatud peamiselt ro-ro-kaubast. Hamburgi sadama osa Põhja-Euroopa varustamisel ongi üha olulisemaks muutumas. Kaubakäive Aasiast Hamburgi kaudu Põhja-Euroopasse ja Balti riikidesse näitas eelmisel aastal kasvu. Tänavuseks aastaks prognoosib Hamburgi sadam ligikaudu 10protsendist käibe suurenemist selles koridoris.

Mullu läbis Hamburgi sadama konteineriterminale kaugvedudest kõige suuremas mahus Hiinast ja Singapurist pärinev kaup. Seega on Eesti logistikaettevõtjatel Hamburgi sadama ettevõtetele pakkuda soodsat transpordikoridori: kaup liigub ookeanilaevadega Aasiast Hamburgi, seal laaditakse see feeder-laevadele, mis toovad kauba Muugale, kust see raudteel või autodega Venemaale edasi liigub. Eelise selle koridori kasutamiseks annavad Eesti sadamad, millest mõni asub Venemaast vaid 25 km kaugusel. Samuti on need sügavad ja aasta ringi laevatatavad. Pealegi kuulub Eesti 1520sse raudteevõrku, siin on maksuvaba teedevõrk, liberaalne maksusüsteem ja arenenud infrastruktuur.

Peamised konkurendid Eesti jaoks on otseveod Hamburgist autode või raudteega Venemaale ja Kesk-Aasiasse ning Soome, Läti, Leedu, Poola ja Venemaa sadamad.

Konteinervedude arendamine on EVR Cargole üks prioriteete. Kuna Hamburg on Eestisse saabuvate konteinerite jaoks kõige olulisem vahesadam, siis oli ka EVR Cargol huvi sinna visiidile minna.

Eesti logistikasektorit tutvustaval seminaril kohtusime Hamburgis ekspediitoritega, kellest osa kasutab Moskvasse kauba saatmiseks praegu Peterburi sadamat. Tallinna kasutamise võimalus tuli neile uudisena.

Tutvustasime neile meie võimalusi ja selle tulemusena oleme juba esimesed hinnapäringud saanud.

Olles käinud erinevatel reisidel, tundub, et Eesti võimaluste vähene tundmine on üsna levinud ja üks peamisi põhjuseid, miks kaup meist mööda läheb.

Koostöös ekspediitorite ja laevaliinidega loodame Eestit läbima panna uusi konteinervedusid, mis siis mööda raudteed EVR Cargo ühispargi või erapargi platvormidel edasi liiguvad.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    25. November 2011, 11:09
    Otsi:

    Ava täpsem otsing