Sirje Rank • 15. märts 2011 kell 12:44

Euroala hõive kasvas

Läinud aasta viimases kvartalis kasvas euroala hõive esimest korda enam kui kahe aasta jooksul, selgub Eurostati täna avalikustatud andmetest.

Kolmanda kvartaliga võrreldes kasvas hõive 0,1% ning oli 2009. aasta neljanda kvartaliga võrreldes 0,3% võrra kõrgem. Tegemist on aasta baasil esimese kasvuga 2008. aasta kolmandast kvartalist, vahendas Wall Street Journal.

Terve aasta kokkuvõttes kahanes euroala hõive 2010. aastal 0,5% pärast 1,8% suurust langust 2009. aastal.

Riigiti olid erinevused aga suured – Saksamaal, mis on olnud kogu euroala majanduskasvu mootor, kasvas hõive aasta baasil 1%, Prantsusmaal 0,7% ja Itaalias 0,3%.

Seevastu Hispaanias, kus kinnisvaraturu kollaps on tõstnud töötuse määra euroala keskmisest kaks korda kõrgemaks, kahanes hõivatute hulk aasta baasil 1,3%. Portugalis, mis äsja suurendas eelarvekärpeid, oli hõivatuid aastatagusega võrreldes 1,8% vähem.

Iirimaa ja Kreeka kohta veel neljanda kvartali andmeid ei ole, kuid kolmandas kvartalis oli hõive Iirimaal aastatagusega võrreldes 3,5% vähenenud ja Kreekas 3%.

Eestis kasvas hõive aastatagusega võrreldes neljandas kvartalis 0,6%.

Eurooplaste tarbijausaldus on viimasel ajal küll kasvanud, kuid kasvu ja hõiveprognoose varjutavad mitmes riigis riigifinantside korrastamiseks käivitatud kokkuhoiumeetmed, kütusekulude kasv ning terendav euroala intressimäärade tõus.

„Väike üldine paranemine euroala tööturul on küll teretulnud uudis, mis loodetavasti aitab turgutada eratarbimist, mida oleks hädasti vaja, ent me kardame siiski, et töötuse määr jääb euroalal esialgu veel kõrgeks,“ kommenteeris IHS Global Insighti ökonomist Howard Archer.

Hetkel kuum