Saba lahti, nokk kinni kriisikoldeid lisandub

Romet Kreek 17. märts 2011, 00:00

Jaapani aktsiaturg tegi eile korraliku tõusu (5,7%). Samas näib üha enam, et tuumajaamas toimuv väljub inimeste kontrolli alt.

Kriisis tundub nagu muinasjutus lohel - raiud pea maha, kasvab kolm uut asemele. Euroopas alustas aktsiaturg päeva tõusuga, kuid üks reitinguagentuur kärpis Portugali riigi krediidireitingut ja trall läks taas lahti. Portugal võib vajada abi. Pankade aktsiad kukkusid, kuna nende portfellides leidub Portugali võlapabereid. Ka on pangad andnud üle riigipiiride laene Portugalis.

Naftatootjas Bahreinis ei suutnud valitsus enam hakkama saada rahvarahutustega, mistõttu paluti abi piirkonna kuuelt riigilt. Nii viis näiteks Saudi Araabia oma väed Bahreini sisse. Reitinguagentuur kärpis riigi võlareitingut. Riigi börs pandi seoses väljakuulutatud erakorralise olukorraga kinni.

Kuigi Euroopas läksid aktsiate hinnad langusesse, ei teinud seda janti kaasa Eesti, kus aktsiate hinnad tegid eile võima tõusu. Bloombergis kiita saanud Eesti (ja teised Balti) riigid toodi eeskujuks Kreekale ja teistele Lõuna-Euroopa riikidele. Kas see on piisav, kui näiteks kehvade uudiste voog Jaapanist ei lõppe, et meie aktsiaturg saaks kõndida omapäi? Soome on häälekalt protestinud plaanidele muuta valuutaliit võlaliiduks, kus vastutustundlikud riigid peavad patustajate kohusused kinni maksma. Kas Eesti võtab kohustusi (annab raha), vahetades sisuliselt oma valuutaresevid mingi osaluse vastu hedge'i fondi laadses stabiliseerimisfondis, mis annab laenu kaheldava maksevõimega Euroopa riikide valitsuste rämpsvõlakirjade vastu? Eesti valuutareservi sellist kokteili küll reeglite põhjal osta ei saa.

Ja lõpuks Jaapani peale mõeldes midagi neile, kes arvavad, et see on nii suutlik riik, kus varsti on probleemid unustatud. Jaapanis kaalutakse uue ülesehitusministeeriumi loomist, kelle tööpõllu kestvuseks prognoositi viis! aastat. Kõrge võlakoormaga riik võtab veel võlga lisaks.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
24. November 2011, 18:49

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing