Meeleheitlik võitlus

Sirje Rank 17. märts 2011, 15:51

Mitmed välisriigid evakueerivad oma kodanikke või soovitavad neil vähemalt Tokiost lahkuda, kuna Jaapani ametivõimudel pole õnnestunud olukorda Fukushima Dai-Ichi tuumajaamas kontrolli alla saada.

Katsed katta kuivale jäänud kütusevardad helikopteritelt heidetud veega ebaõnnestusid, sundides Jaapani valitsust käiku laskma veekahureid, mida tavaliselt kasutatakse meeleavalduste laiali ajamiseks. Kogu öö raputasid tuumarajatisi uued järeltõuked, vahendas agentuur Bloomberg.
 
„Maavärinast on möödas juba seitse päeva, kuid üksteise järel tabavad meid järjest uued väljakutsed,“ ütles Jaapani peaminister Naoto Kan. „Me suudame need raskused tohutute pingutustega ületada ja täidame inimeste ootused, kes on säilitanud rahu.“

Helikopteritelt heidetud 30 tonni vett ei aidanud radiatsioonitaset alandada.

Ametlikult kinnitatud hukkunute arv on kasvanud 5429-le, teadmata kadunuid on vähemalt 9594, teatas Jaapani politsei pärastlõunal kella neljase seisu kohaliku aja järgi. 

Fukushima linnas, mis on selle prefektuuri pealinn, kus maavärinast kahjustatud tuumajaam asub, olid bensiinijaamades suured järjekorrad, enamus kauplusi ja restorane suletud ning veevärk halvatud. Tuumajaama operaator Tokyo Electric Power Co hoiatas ees ootavate elektrikatkestuste eest.

USA tuumajärelevalve komisjoni esimees Gregory Jaczko ütles eile, et kogu jahutusvesi on kasutatud tuumakütuse hoidlast ära voolanud ning radiatsioonitase äärmiselt kõrge. See takistab ühtlasi olukorra kontrolli alla saamist.

Jaapani tuuma- ja tööstusohutuse agentuur teatas, et tõenäoliselt on tuumajaama 4. reaktori jahutusvesi ära voolanud. Kütusevardad peavad aga ülekuumenemise vältimiseks vees olema. Kokku on tuumajaamal kuus reaktorit, millest kolm on maavärinale järgnenud plahvatustes viga saanud.

Jaapani ja USA tuumaeksperdid püüavad ühiselt olukorda kontrolli alla saada.

USA ametivõimud soovitasid kõigil oma kodanikel, kes on kriisikoldele lähemal kui 50 miili raadiuses, piirkonnast lahkuda.  USA välisministeerium kutsus oma kodanikke kaaluma Jaapanist lahkumist, korraldades selleks tšarterlende. Ka Suurbritannia üüris lennukeid, et toimetada oma riigi kodanikud Jaapanist välja. Lahkuma manitsesid oma kodanikke ka Prantsusmaa, Saksmaa ja Hiina, Kanada, Austraalia ja Uus-Meremaa manitsesid tuumajaamast vähemalt 50 miili raadiusest lahkuma.

Maailma juhtivate tööstusriikide G7 rahandusministrid kohtuvad homme, et arutada olukorda finantsturgudel ja Jaapani majanduses. Katastroof Jaapanis on kukutanud börse üle ilma ning viinud Jaapani jeeni Teise maailmasõja järgse aja kõrgeimale tasemele.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
20. March 2011, 12:24
Otsi:

Ava täpsem otsing